A vdes nga canabis? Përgjigjet Bitri në “Log.”

schedule22:29 - 11 Prill, 2022

schedule 22:29 - 11 Prill, 2022

Shefja e sektorit të Toksikologjisë në “Spitalin Amerikan”, Sonila Tivari Bitri, e ftuar në “Log.”, në Abc të gazetarit Endri Xhafo, ka folur për kanabisin mjekësor, por dhe për problemet e kanabisit rekreativ.

E pyetur nga gazetari Xhafo se a mund të vdesësh nga overdoza me kanabis, doktoresha u përgjigj se në rastin e kanabisit vdekshmëria është më e ulët se në rastet e përdorimit e drogërave më të forta.

Pjesë nga biseda:

Xhafo: Doktoreshë a vdes nga kanabisi?

Bitri: Overdozat në disa raste nuk janë vdekjeprurëse.

Xhafo: A kalohet nga konsumimi i kanabisit në një drogë më të fortë?

Bitri: Po. Flasim për eksperimentim të kanabisit, flasim për varësi nga kanabisi që është sëmundje.

/Ancnews.al/