A jeni gati për iPhone 13? Mund të vijë muajin tjetër

schedule09:15 - 23 Gusht, 2021

schedule 09:15 - 23 Gusht, 2021

IPhone i fundit i Apple, që pritet të quhet iPhone 13, mund të bëjë debutimin e tij më shpejt nga sa mendoni. Ende nuk kemi dëgjuar ndonjë fjalë zyrtare nga Apple, por thashethemet thonë se mund ta shohim iPhone 13 në shtator për ngjarjen e rënies së gjigantit të teknologjisë së bashku me Apple Watch 7 dhe AirPods 3.

Ngjashëm me njoftimin e vitit të kaluar të iPhone 12, ngjarja e iPhone 13 mund të jetë vetëm në internet. Mark Gurman i Bloomberg spekuloi në gazetën e tij Power On në korrik se eventi i ardhshëm i Apple do të jetë plotësisht virtual për shkak të vendimit të përfolur të gjigantit të teknologjisë për të vonuar kthimin e tij në punën personale për shkak të rritjes së rasteve të COVID-19.

Apple fillimisht tha se të gjithë punonjësve do t’u kërkohej të vinin në zyrë tre ditë në javë duke filluar nga shtatori. Gurman thotë se nëse Apple do të qëndronte në afatin e shtatorit, një ngjarje personale e iPhone 13 do të ishte “e besueshme”. Tani, ai pret një ngjarje tjetër vetëm në internet.

Edhe pse ngjarja mund të jetë e gjitha virtuale, ne presim të shohim katër versione të telefonit të ri: iPhone 13, iPhone 13 Mini, iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max, sipas analistit Ming-Chi Kuo.

Ngjarja e parë e Apple e vitit 2021 ndodhi në Prill, ku ne pamë iPad të rinj, iMac të shumëngjyrësh, një ngjyrë vjollce iPhone 12 dhe gjurmues AirTags. Pastaj erdhi WWDC në qershor, ku kapëm një paraqitje të parë të iOS 15. Dhe nuk kishte asnjë fjalë nga Apple për iPhone 13 në asnjë prej ngjarjeve.

Por askush nuk priste që iPhone 13 të shpallej kaq herët. Pra, kur mund të presim që Apple të zbulojë telefonat e saj të ardhshëm kryesorë? Apple ende nuk ka lënë të kuptohet për ndonjë datë të ngjarjes së iPhone 13. Bazuar në historinë e Apple, megjithatë, ne zakonisht mund të parashikojmë se kur do të ndodhin ngjarjet e kompanisë iPhone dhe të bëjmë një supozim të arsimuar në datën e lëshimit bazuar në atë.

Ndërsa pandemia ndryshoi kursin e zakonshëm për vitin 2020, duke shënuar ngjarjen e parë të Shtatorit të Apple në tetë vjet pa iPhone për shkak të vonesave të prodhimit, Kuo parashikon që 2021 do të shohë një kthim në ritmin tipik të kompanisë. Një raport i 24 Marsit i bazuar në informacionin e zinxhirit të furnizimit tregon gjithashtu një datë të lancimit të iPhone në 13 Shtator.

Nëse e gjithë kjo është e vërtetë, mund të presim që të hedhim një vështrim të parë në iPhone 13 në një ngjarje në një moment në shtator.

Në një shënim për investitorët, raportuar nga MacRumors, analisti i Wedbush Securities Daniel Ives zbuloi se Apple mund të ketë në plan të lëshojë iPhone 13 në “javën e tretë të shtatorit”. Kjo do të thotë ca kohë midis të hënës, 13 shtator dhe të premtes, 20 shtator.

Apple zakonisht mban ngjarjet e tij të martën ose të mërkurën, dhe datat e lancimit të iPhone zakonisht përcaktohen rreth një javë e gjysmë pasi Apple njofton pajisjet e reja. Nëse kjo është e vërtetë, iPhone 13 mund të lancohet të martën, 14 shtator ose të mërkurën, 15 shtator.

Ne gjithashtu mund ta shohim iPhone 13 më shpejt. Disa vjet më parë, CNET hodhi dritë në afatin kohor të ngjarjeve të Apple dhe doli me një hipotezë bindëse të Ditës së Punës. Bazuar në kalendarin e vitit 2021, rregulli i Ditës së Punës do të vendoste ngjarjen e Shtatorit Apple dhe zbulimin e iPhone 13 më 8 Shtator.

Ne nuk do ta dimë nëse kjo është e vërtetë derisa Apple të njoftojë një ngjarje dhe të shfaqë telefonat. Por nëse doni të planifikoni përpara dhe të kurseni për një iPhone 13, ne do të vinim bast në afatin kohor të shtatorit, të paktën tani për tani.

Për më shumë, shikoni pse iPhone 13 mund të ketë një ekran 120Hz gjithmonë të ndezur dhe rishikimin tonë të iPhone 12./abcnews.al