A jeni ende duke mbyllur kompjuterin tuaj? Pse duhet ta ndaloni

schedule16:56 - 3 Mars, 2022

schedule 16:56 - 3 Mars, 2022

Shumë herë, ne e fikim kompjuterin tonë në fund të ditës dhe është e kuptueshme.  Nuk e duam më, kështu që nuk ka arsye për të harxhuar energji. Megjithatë, nëse përdorim Windows, ne kemi mundësinë ta vendosim kompjuterin në modalitetin e gjumit. Në thelb, ai përdor rrymë minimale dhe është menjëherë gati për përdorim.

Nëse kemi një laptop, mund ta vendosim në modalitetin e gjumit thjesht duke mbyllur ekranin ose duke shtypur butonin “modaliteti i gjumit” .

Në desktop, hapni menunë e fillimit, zgjidhni ikonën e energjisë (ajo që duket si një rreth me një vijë që kalon nëpër të). Në Windows 10 , ai ndodhet në pjesën e poshtme të majtë të shiritit anësor, ndërsa në Windows 11 do ta gjejmë në këndin e poshtëm djathtas të menysë startuese.

Ekziston gjithmonë opsioni për ta vendosur atë në “Modalitetin e Hibernimit”, i cili ruan gjendjen aktuale të kompjuterit, të gjithë skedarët e hapur dhe më pas mbyllet. Në këtë mënyrë nuk e humbim punën dhe vazhdojmë pikërisht aty ku e lamë./abcnews.al