A e shpëlani pulën para se ta gatuani? Arsyeja pse nuk duhet ta bëni më

schedule22:18 - 29 Korrik, 2022

schedule 22:18 - 29 Korrik, 2022

Para se të gatuajmë pulën dhe çdo mish në përgjithësi, lëvizja më e zakonshme që bëjmë është ta shpëlajmë dhe ta hedhim në furrë ose në tenxhere.

Pse nuk duhet ta lani pulën përpara se ta gatuani

E kemi parë edhe herë të tjera se si mund të gabojmë me mishin tonë, si për gatimin ashtu edhe për klasifikimin e tij, për shembull shikoni pse nuk duhet të zgjidhni ekskluzivisht mish pa dhjamë. Një gabim tjetër është shpëlarja e mishit, sepse në këtë mënyrë hapen poret e mishit dhe si rrjedhojë thith të gjithë elementët yndyrorë.

Pra, zgjidhja më e sigurt është që ta shpëlani mishin, ta lyeni me një copë letër, ta lini të paktën 10 minuta që të thithë të gjitha lëngjet e tij dhe më pas ta gatuani./abcnews.al