A e dini sesa pije pi çdo ditë Mbretëresha Elizabeth?

schedule17:38 - 2 Mars, 2022

schedule 17:38 - 2 Mars, 2022

Kur dëgjojmë termin mbretëreshë, imagjinojmë një grua të moshuar duke pirë çaj në filxhanët e saj të artë nga mëngjesi deri në mbrëmje, ndërsa dëgjon muzikë klasike dhe ua vështirëson jetën atyre që e rrethojnë. Ky imazh u zhduk pas lajmit se Mbretëresha Elizabeth në moshën 95-vjeçare konsumon më shumë alkool se ne në 18!

Më konkretisht, para drekës i pëlqen të pijë një koktej me xhin, limon, akull dhe një aperitiv i bazuar në verë. Përveç kësaj, asaj i pëlqen të shijojë vaktin e saj të shoqëruar me një gotë verë, dhe më pas i jep një copë çokollatë për ëmbëlsirë. Në mbrëmje, ajo zakonisht preferon një martini dhe më pas e mbyll gjithmonë ditën e saj me një gotë shampanjë të mirë dhe të shtrenjtë. Markat e saj të preferuara janë Bollinger, Lanson dhe King.

Megjithatë, kushërira e mbretëreshës Margaret Rhodes tha për The Independent se preferencat e Elizabeth-it për të pirë nuk ndryshojnë kurrë. Shumë marka të ndryshme pijesh janë në dispozicion në Buckingham Palace. Të preferuarat e saj sigurisht janë Gordon’s, Pimm’s, Bacardi dhe mushti Bulmers.

Një gjë është e sigurt: ajo nuk është mikesh e birrës. /abcnews.al