A e dini se si të shërbeni siç duhet një gotë verë?

schedule14:28 - 12 Gusht, 2022

schedule 14:28 - 12 Gusht, 2022

Mund të tingëllojë qesharake, por është një art i tërë. Siç kemi thënë më parë, nuk ka asnjë mënyrë “të drejtë” apo “të gabuar” për të shërbyer verë. Mënyra si ju pëlqen është mënyra më e mirë.

Por nëse po pyesni se si të shërbeni më mirë verë në një ditë shumë të nxehtë, ja çfarë duhet të dini. Megjithatë, shumë nuk e servirin siç duhet, si pasojë humbet magjia e pirjes së këndshme të verës.

Pra, për ta bërë siç duhet, shikoni se në çfarë temperature shërbehet, cilat janë gotat e përshtatshme për çdo lloj vere, sa i mbushim dhe gjëra të tjera që i intereson vera që gëzon zemrën.

Para së gjithash, mos e kufizoni gamën tuaj të verërave. Sigurisht, verërat e bardha dhe trëndafilat janë zgjedhjet e preferuara të verës, por ato nuk janë të vetmet verëra që mund të shijoni kur është vapë.

Në fakt, vera e kuqe pak e ftohtë është një nga kënaqësitë më të mëdha të verës. Sigurisht që nuk duhet të ndaloni së piri verë të kuqe vetëm sepse ndryshon stina!

Shikoni këtu si ta servirni verën në mënyrë korrekte:

Zakonisht verërat e bardha, të thata dhe roze shërbehen të ftohta rreth 10°C. E njëjta gjë vlen edhe për të bardhat e ëmbla dhe verërat e gazuara, të cilat mund të shërbehen edhe më të ftohta. Verërat e kuqe, nga ana tjetër, shërbehen më së miri në temperaturën e dhomës, përveç nëse kanë një karakter më të lehtë dhe frutash, në këtë rast mund të jenë pak më të ftohta. Sigurisht, kubat e akullit janë të ndaluara…

Gota e duhur mund të nxjerrë në pah verën edhe më shumë. Për ta ndihmuar atë të shpalosë aromat e tij, na përcillni harmoninë e përbërësve të tij dhe për të zgjatur aromën që do të na lërë. Përveç kësaj, ajo kontribuon në dekorimin e këndshëm të tryezës sonë.

Afroheni shishen në buzë të gotës dhe mbusheni deri në 1/3. Më pas kalojmë te tjetra./abcnews.al