A e dini pse muzika është e nevojshme gjatë marrëdhënies seksuale?

schedule20:37 - 14 Shtator, 2021

schedule 20:37 - 14 Shtator, 2021

Kapitulli “muzikë” kur bëhet fjalë për seksin është diçka e diskutueshme: disa nuk munden me të, të tjerët nuk mund të bëjnë pa të, dhe disa këngë që për disa janë kolona zanore përfundimtare seksi, për të tjerët të njëjtat këngë shkaktojnë të qeshura.

Sidoqoftë, në dëgjimin e këngëve specifike, pak janë të paprekur. “Ka të bëjë me rritjen e dopaminës, kimikatit që sekreton truri kur ndiejmë kënaqësi”, thotë seksologia Shamyra Howard. Në fakt, në një studim të botuar në Nature Neuroscience, ekspertët përshkruan se si muzika mund të zgjojë zonat e trurit të lidhura me seksin:

Lista e duhur e këngëve

Cilat janë këngët “e duhura” për këtë rast varet tërësisht nga ju dhe partneri juaj. Gjeni këngët që ju pëlqejnë të dyve dhe shijoni listën e dëgjimit në mënyrën më të mirë.

Kohëzgjatja e përshtatshme

Është më mirë që lista e luajtjeve të ketë kohëzgjatjen më të mirë të mundshme, pra nga 1 orë e lart, dhe të fillojë me këngë seksi, të kulmojë me këngë intensiteti dhe të përfundojë me më të qetë, ideale për përqafime dhe puthje.

Muzika e duhur për çdo humor

Nëse dëshironi që seksi të jetë më pasionant dhe intensiv, zgjidhni këngë me volum dhe bas. Por nëse nga ana tjetër doni diçka më të butë, zgjidhni këngë që ju kujtojnë herën e parë të lidhjes tuaj. /abcnews.al