84-vjetori i krijimit të Superman, gjithçka që nuk dinit për heroin më të famshëm të të gjitha kohërave

schedule12:30 - 1 Qershor, 2022

schedule 12:30 - 1 Qershor, 2022

Si sot 84 vite më parë u krijua nga Jerry Siegel dhe Joe Saster superheroi më i famshëm i të gjitha kohërave, Supermeni.  Ajo që nuk dihet gjerësisht është se krijuesit e tij fillimisht e kishin menduar si kriminel.

Supermeni është superheroi i parë prej kartoni, megjithëse krijuesit e tij.

Qëllimi i tij në këtë histori ishte të sundonte gjithë botën me forcë. Në realitet, megjithatë, kaloi pothuajse pa u vënë re dhe shitjet nuk shkuan aspak mirë. Kështu, krijuesit e tij u detyruan të ripozicionojnë figurën e tij.

Supermeni “i rilindur” bëri debutimin e tij në numrin e parë të serisë Action Comics më 1 qershor 1938 dhe shpejt u bë një nga heronjtë më të njohur. Për të drejtën e autorit, krijuesit e tij morën 130 dollarë nga DC Comics. Më vonë, megjithatë, kompania kopjoi personazhin pa rinovuar licencën përkatëse, ndërsa filloi të padisë të gjitha kompanitë e tjera që bënë të njëjtën gjë.

Pas tre vitesh proces gjyqësor, Siegel dhe Suster u shfajësuan dhe nga DC Comics iu kërkua t’u paguante 75,000 dollarë në vit, një pjesë shumë e vogël e fitimeve të mëdha të Supermenit. Kur në vitin 1946 kërkuan një rritje të re, ata u pushuan nga puna. Pasuan edhe dy vite të tjera beteja gjyqësore, deri në vitin 1948, kur ata morën 200,000 dollarë dhe hoqën dorë nga çdo pretendim tjetër.

Gjatë viteve ’60 dhe ’70, popullariteti i Superman filloi të bjerë pasi u shfaqën heronj të rinj. Në atë kohë, modernizimi i tij u ndërmor nga John Byrne, i cili vendosi të rishkruajë historinë e Superman që në fillim, duke ndryshuar disa pjesë të saj. Pas kthimit të tij në 1986, Superman pati një sukses të madh, duke u ngjitur sërish në majat e shitjeve.

Në ekranin e madh, ai bëri paraqitjen e tij të parë më 26 shtator 1941, në filmin e animuar të Fleischer Studios. Ai luajti në dhjetëra seriale televizive dhe shfaqje radiofonike, dhe në vitin 1978 shfaqi premierë filmin e parë dramatik Superman: The Movie, me Christopher Reeve në rolin kryesor. Ai luajti në të tre vazhdimet e filmit, Superman II në 1980, Superman III në 1983 dhe Superman IV në 1987. Në vazhdimin e pestë, i cili u shfaq premierë më 21 qershor 2006, me titull Superman Returns, Superman u luajt nga Brandon Ruth.

Në vitet në vijim, e ndoqën edhe tre filma të tjerë: “The Man of Steel” (“Njeriu prej çeliku”, 2013) me protagonist Henry Cavill, “Batman v Superman: Daën of Justice”, 2016) dhe Justice League (2017) me protagonistë Henry Cavill dhe Ben Affleck. Të tre filmat janë drejtuar nga Jacques Snyder./abcnews.al