8 ushqime që duhet të hani për pankreas të shëndetshëm

schedule14:23 - 8 Prill, 2021

schedule 14:23 - 8 Prill, 2021

Pankreasi është një pjesë e rëndësishme e sistemit tonë të tretjes. Ai rregullon dhe neutralizon vetëm ushqimin acid të marrë nga stomakët tanë. Enzimat e sekretuara nga pankreasi ndihmojnë gjithashtu në tretjen e karbohidrateve, proteinave dhe lipideve. Një pankreas i shëndetshëm do të thotë një konsum i rregulluar i sheqerit dhe një sistem tretës më i mirë.

Më poshtë abcnews.al do ju tregojë ushqimet e shëndetshme për pankreasin.

1. Shafran i Indisë

Shafran i Indisë shpesh quhet si një agjent natyral anti-inflamator që ndihmon në uljen e dhimbjeve të shkaktuara nga ndjesia e djegies në pankreasin tonë. Jo vetëm kaq, ajo gjithashtu stimulon prodhimin e insulinës në pankreas që rregullon nivelet e sheqerit në gjak dhe parandalon diabetin.

2. Hudhra

Ju mund të keni dëgjuar njerëz që këshillojnë të hanë hudhër me mjaltë me stomak bosh. Hudhra është një antibiotik natyral dhe kombinimi i tij me lloje të ndryshme ushqimesh shumëfishon efektin. Hudhra Kombinimet rrisin imunitetin tuaj duke riparuar indet e organeve të ndryshme të brendshme përfshirë pankreasin, informon abcnews.al.

3. Spinaqi

I pasur me vitaminë B dhe hekur, spinaqi plotëson nevojat themelore të pankreasit tuaj. Hekuri ndihmon për të parandaluar inflamacionin dhe vitamina B ushqen pankreasin. Spinaqi gjithashtu ka një agjent luftues të kancerit të quajtur MGDG (monogalactosyldiacylglycerol) që mund të zvogëlojë shanset për t’u prekur nga kanceri i pankreasit.

4. Brokoli

Brokoli dhe perimet e tjera si lakra, lulelakra dhe lakra jeshile njihen për vetitë e tyre që luftojnë qelizat kancerogjene në pankreas duke e mbajtur organin në formë dhe pa sëmundje. Këto perime sigurojnë lëndë ushqyese lehtësisht të absorbueshme të ngarkuara me flavonoide, të cilat ndihmojnë në forcimin e mekanizmit detoksifikues të trupave tanë, informon abcnews.al.

5. Rrushi i kuq

Rrushi i kuq ka resveratrol, një substancë fenolike që gjithashtu konsiderohet të jetë një antioksidant i fuqishëm. Ndihmon për të zvogëluar inflamacionin e pankreasit dhe shkatërron edhe qelizat e kancerit të pankreasit.

6. Patatet e ëmbla

Patatet e ëmbla zvogëlojnë rrezikun e kancerit të pankreasit deri në 50%. Ai gjithashtu stabilizon nivelet e sheqerit në gjak duke lëshuar sheqerin gradualisht në qarkullimin e gjakut.

7. Rigoni

Rigoni ka qenë një trajtim premtues për çrregullimet e shkaktuara nga oksidimi, si diabeti, pasi është i pasur me antioksidantë fenolikë. Rigoni është një substancë e fuqishme anti-hiperglicemike dhe është gjithashtu e mirë për pankreasin tuaj, informon abcnews.al.

8. Luleradhiqja

Çaji i luleradhiqes tashmë është i njohur për detoksifikimin e mëlçisë dhe pankreasit, i cili ndihmon në rregullimin e indeve të dëmtuara të pankreasit, ndërsa rrit prodhimin e lëngut biliar. Ekstrakti i rrënjës së luleradhiqes ndihmon në luftimin e qelizave kancerogjene./e.b-abcnews.al