7 shkaqe të fshehura pse po shtoni në peshë

schedule10:05 - 6 Prill, 2021

schedule 10:05 - 6 Prill, 2021

Nëse jeni duke ndjekur një dietë dhe përsëri po shëndosheni, ka një problem. Ju mbase nuk e dini, por janë disa shkaktarë të fshehur që po ju shëndoshin. Më poshtë abcneës.al do ju tregojë se kush janë.

1. Produktet me pak yndyrë

Ushqimi që ka pak yndyrë, ka shumë sheqer, që do të thotë numri i kalorive që merrni është shumë i lartë.

2. Televizori

Asnjëherë mos hani kur jeni duke parë televizor, sepse nuk do ta keni mendjen te ushqimi dhe do të konsumoni më shumë sesa duhet, informon abcnews.al.

3. Gjumi

Nëse flinim më pas se 7-9 orë në ditë do t’i jepni trupit tuaj një sijal për të ngadalësuar metabolizmin dhe për të ruajtur shtresat e dhjamit.

4. Madhësia e enëve të kuzhinës

Një pjatë e vogël e mbushur plot është më e shëndetshme për t’u ngrënë sesa një pjatë mesatare e mbushur normalisht. Nëse ju ngopet syri nuk do të keni shumë uri, informon abcnews.al.

5. Ilaçet

Disa ilaçe çojnë në mbipeshë. Ajo që duhet të bëni është të konsultoheni me mjekun tuaj.

6. Stresi

Nuk është lajm i ri që kur jeni të stresuar prireni të hani më shumë ushqim. Provoni të shmangni ngrënien e tepërt duke u marrë më mirë me sport.

7. Dieta

Tingëllon e çuditshme, apo jo? Por problemi është se dietat nuk janë të gjitha të barabarta dhe kalimi në një dietë të shëndetshme dhe ndjekja e një diete 7-ditore për të humbur gjysmën e peshës suaj janë dy gjëra krejtësisht të ndryshme. Ajo që duhet të bëni është të hani shëndetshëm dhe të stërviteni./e.b-abcnews.al