66% e ish-futbollistëve mendojnë se Ronaldo kishte një karrierë më të mirë se Messi

schedule16:21 - 7 Tetor, 2022

schedule 16:21 - 7 Tetor, 2022

Debati për Messin dhe Ronaldon vazhdon prej gati 15 vitesh dhe duket se nuk përfundon.

Edicioni amerikan i The Athletic ka kryer një anketë mes ish-futbollistëve. Ndër të tjera, ish-lojtarëve iu kërkua të vlerësonin rrugët e karrierës së Messit dhe Ronaldos, shkruan abcnews.al.

66% e të anketuarve votuan për superyllin portugez. 34% e të anketuarve në sondazh zgjodhën legjendën argjentinase:

Ka njëfarë logjike në këtë rezultat, sepse Ronaldo provoi dorën e tij në tre kampionate nga 5 ligat evropiane njëherësh. Me Manchester United, Real Madrid dhe Juventus, Cristiano doli kampion, të mos harrojmë arritjen historike: portugezi së bashku me “Klubin Mbretëror” fituan tre herë radhazi Ligën e Kampionëve.

Messi deri më tani ka shkëlqyer vetëm në Barcelonë. Tani Leo ka fituar formën më të mirë në PSG dhe, ndryshe nga Ronaldo, pretendon të fitojë turneun kryesor të klubeve në Evropë. Është e pamundur të mos përmendim rekord shtatë “Topat e Artë” me të cilët mund të mburret argjentinasi.

Në një mënyrë apo tjetër, mosmarrëveshjet nuk kanë gjasa të çojnë në asgjë. Është koha të pranojmë se të dy lojtarët kanë dhënë një kontribut të paçmuar në lojën që ne e duam aq shumë. /G.D abcnews.al/