60 vjet nga fluturimi i parë në hapësirë, kujtohet Juri Gagarin

schedule14:35 - 12 Prill, 2021

schedule 14:35 - 12 Prill, 2021

Kanë kaluar gjashtëdhjetë vjet nga fluturimi i parë njerëzor në hapësirë. Ishte 12 prill 1961, në orën 9:07 të mëngjesit me kohën e Moskës, kur kozmonaut rus Yuri Gagarin tha frazën tani të famshme “Ne u larguam”.

Pak më vonë, anija kozmike Vostok 1 u lëshua nga Cosmodrome Baikonur në Kazakistanin e sotëm, duke u bërë njeriu i parë që rrotullohet rreth Tokës.

Fluturimi i Yuri Gagarin zgjati 108 minuta. U desh kaq shumë kohë që ajo të rrotullohej rreth Tokës para se të ulej përsëri. Gagarin nuk u përpoq për një fluturim të ri në hapësirë. Ai më vonë u bë anëtar alternativ i ekuipazhit Soyuz-1 dhe u bë zv / drejtor i trajnimit në Qendrën e Trajnimit të Kozmonauti, e cila mori emrin e tij.

Gjashtë dekada më vonë, kozmonaut, i cili u vra në një aksident ajror në 1968 kur MiG-15 i tij u rrëzua gjatë stërvitjes, mbetet një hero kombëtar dhe një simbol i epërsisë Sovjetike në “betejën” e hapësirës.

Pasi u bë me famë botërore, Gagarin ka marrë çmime të shumta. Ndër të tjera, atij iu dha titulli “Hero i Bashkimit Sovjetik”, dallimi më i lartë në vend.

Gagarin lindi afër Gzatsk, në perëndim të Moskës. Prindërit e tij  punonin në një kolektiv lokal. Ai filloi të fluturonte me aeroplanë të lehtë herët dhe në 1955 hyri në Shkollën Pilot në Orenburg, ku u diplomua dy vjet më vonë.

Ai filloi të stërvitej si kozmonaut në 1959, kur u zgjodh së bashku me 20 persona të tjerë. BRSS donte të pushtonte hapësirën duke  çuar në Hënë me njeriun e parë.

Trajnimi ishte shumë i vështirë. Kursantët duhet të përballonin një sërë testesh, por edhe teste psikologjike. Ndër të tjera, ai duhej të qëndronte për 24 orë në një mjedis të errët dhe të papërshkueshëm nga zëri.

Një nga arsyet që ai u zgjodh me Gjerman Titov ishte gjatësia e tij e vogël, e cila e bëri atë ideal për hapësirën e kufizuar në dhomën e kapsulës. Ishte vetëm 1.58 cm.