6 zakone që mund të “vrasin” dëshirën tuaj seksuale

schedule16:17 - 16 Maj, 2022

schedule 16:17 - 16 Maj, 2022

Problemet në shtrat mund të ndodhin për shumë arsye, por pak njerëz e dinë se disa zakone mund të ndikojnë në mënyrë drastike në faktin që partnerët humbasin vullnetin për të kryer marrëdhënie seksuale. Nëse bëni ndonjë nga këto gjëra, ka shumë të ngjarë të ndikojë në epshin tuaj.

Ju konsumoni djathë në sasi të mëdha

Djathi mund të ulë nivelet e testosteronit, i cili është një faktor kyç në epsh, sepse përmban një enzimë që konverton testosteronin në estrogjen. Përpiquni të reduktoni konsumin e këtij ushqimi nëse nuk dëshironi të keni probleme me jetën seksuale.

Stresi

Stresi i prek të gjithë dhe është shkaktari kryesor për shumë sëmundje. Punoni shumë dhe nuk dini si të përballoni detyrimet. E gjithë kjo ndikon në shëndetin tuaj mendor, madje edhe në epshin tuaj.

Dehidratimi

Mungesa e ujit në trup çon në dhimbje koke, nervozizëm dhe acarim, por edhe tharje vaginale. Nëse nuk pini mjaftueshëm ujë, sigurisht që do të ndikojë në trupin tuaj.

Nuk ka gjumë të mjaftueshëm

Ndiheni shumë të lodhur për seks? Mungesa e gjumit është një fajtor i madh për këtë, nëse jeni shumë të lodhur gjatë ditës, padyshim që ndikon në epshin tuaj.

Konsumimi i ilaçeve të caktuara

Nëse merrni ilaçe kundër depresionit, ato mund t’ju qetësojnë, por gjithashtu do t’ju zvogëlojnë dëshirën për seks. Disa studime tregojnë se antihistaminet funksionojnë në të njëjtën mënyrë.

Pirja e duhanit

Cigaret kanë një efekt të keq në enët e gjakut, shkaktojnë aterosklerozë, dhe kështu ndikon edhe në furnizimin me gjak të organeve gjenitale. /abcnews.al