50 vite nga misioni “Apollo”, anija kozmike e NASA-s sjell foton e Tokës të shkrepur nga rruga drejt Hënës

schedule12:53 - 17 Nëntor, 2022

schedule 12:53 - 17 Nëntor, 2022

Kapsula Orion e NASA-s ka shkrepur një foto të Tokës, nëntë orë pasi kishte nisur udhëtimin e saj epik për në hënë. Kjo është hera e parë që një anije kozmike që mund të mbajë njerëz në udhëtimin e saj e sheh këtë pamje që nga misioni i fundit në hënë gati 50 vjet më parë gjatë misionit Apollo të vitit 1972. misioni.

Imazhi tregon planetin e rrumbullakët që ne e konsiderojmë shtëpi të mbushur me re të bardha rrotulluese dhe oqeane blu të rrethuar me errësirën e hapësirës, së bashku me pjesët e sistemit të manovrimit orbital dhe krahun e grupit diellor të bashkangjitur me Orionin.

Misioni “Apollo”, 1972

Kapsula ishte gati 200,000 milje larg nga Hëna kur shkrepi selfie-n historike, por pritet të arrijë në satelitin natyror të Tokës rreth 22 nëntorit, kur do të arrije brenda 60 miljesh gjatë një fluturimi drejt orbitës së saj përfundimtare. /abcnews.al/