5 trajnerët me të cilët Ronaldo u grind

schedule16:32 - 14 Prill, 2023

schedule 16:32 - 14 Prill, 2023

Cristiano Ronaldo e di se çfarë dëshiron dhe nuk ka frikë t’u tregojë trajnerëve të tij për këtë. Gjatë gjithë karrierës së tij, portugezi pati shumë zënka me trajnerët kur egoja e tij doli në pah.

Ronaldo mund të dashurohet ose të urrehet, por nuk mund të mohohet se ai është një nga lojtarët më të mëdhenj dhe se egoja e palëkundur është një nga arsyet e suksesit të tij.

Le t’i hedhim një sy pesë trajnerëve me të cilët është grindur Cristiano Ronaldo.

Rafa Benitez

Thuhet se gjatë qëndrimit të Ronaldos në Real Madrid, ai dhe Rafael Benítez kanë debatuar sipas El Pais.

Ndërsa incidenti mund të ketë shkaktuar njëfarë tensioni mes të dyve, është e qartë se Ronaldo nuk kishte frikë të thoshte mendimin e tij dhe të kërkonte respekt.

Rudy Garcia

Ronaldo iu bashkua Al-Nasar si lojtar i lirë në janar të këtij viti. Dhe tani skuadra nga Arabia Saudite shkarkoi trajnerin Rudy Garcia, të cilin e nënshkruan vetëm verën e kaluar.

Al-Nasar së fundmi ka humbur vendin e tyre në krye të renditjes. Kjo rënie, e kombinuar me pakënaqësinë e Ronaldos me taktikat e Garcias, thuhet se rezultoi në mungesën e punës së trajnerit.

Sipas raportimeve në shtypin saudit, portugezi beson se Garcia e mbajti skuadrën dhe nuk arriti të përfitonte maksimumin nga lojtarët e tij.

Ralph Rangnick

Nuk ka nevojë të mbështetemi në thashethemet për pakënaqësinë e Ronaldos me Ralf Rangnick, për këtë ka folur vetë futbollisti në një intervistë me Piers Morgan.

“Sigurisht që e respektoj që duhet ta quajmë trajner sepse ai e ka marrë punën, të gjithë trajnerët që kam pasur në karrierën time, i quaj shefa, sepse nëse ata marrin këtë punë, ne duhet t’u referohemi atyre. Por thellë brenda, kurrë nuk e pashë atë si një trajner”.

Rangnick u emërua si trajner i përkohshëm i United pas shkarkimit të Ole Gunnar Solskjaer në mes të sezonit 2021/22.

Edhe pse ardhja e Rangnick u prit me optimizëm, shpejt u bë e qartë se performanca e ekipit vetëm sa ishte përkeqësuar nën drejtimin e tij.

Fernando Santos

Kupa e Botës FIFA 2022 ka qenë e vështirë për Ronaldon. Pasi nuk arriti të provojë veten në tre ndeshje të fazës së grupeve, ai u ul në stol për fazën e 16-të të play-off-it kundër Zvicrës.

Padyshim që vendimi i trajnerit të kombëtares portugeze, Fernando Santos për ta vendosur atë në stol, nuk i ka pëlqyer Ronaldos.

Sipas Record, Ronaldo kërcënoi se do të largohej nga skuadra pasi mësoi se ishte përjashtuar nga formacioni titullar për ndeshjen kundër Zvicrës. Federata Portugeze e Futbollit e ka mohuar këtë pretendim.

Eric ten Hag

Trajneri aktual i Manchester United, Erik ten Hag, u grind me Ronaldon dhe ky i fundit nuk ishte i disponuar ta mbante sekret. Cristiano nuk ishte i trembur në terma në një intervistë me Piers Morgan.

“Unë nuk e respektoj atë sepse ai nuk tregon respekt për mua. Nëse nuk më respektoni mua, unë nuk do t’ju respektoj kurrë”, tha portugez.

Ten Hag mori drejtimin e Manchester United verën e kaluar. Për shkak të mungesës së Ronaldos gjatë parasezonit, ai u detyrua ta vendosë në stol në fillim të sezonit.

Ronaldo në fund gaboi pasi Ten Hag është ende me Manchester United.

Trajneri iu përgjigj kritikave ndaj Cristianos në adresën e tij:

“Mendoj se klubi nuk mund ta pranojë atë intervistë. Do të ketë pasoja. Ronaldo i dinte pasojat. Pas intervistës, u bë mjaft e qartë se ai duhej të largohej.”

“Unë mendoj se një klub mund të ketë sukses vetëm kur të gjithë mbështesin njëri-tjetrin. Kjo është mënyra e vetme që klubi mund të jetë i suksesshëm.”

“Doja që ai të qëndronte. Ai donte të largohej, kjo ishte shumë e qartë. Dhe kur një lojtar definitivisht nuk dëshiron të jetë në klub, ai duhet të largohet”. /G.D abcnews.al/