5 pastrues natyral për ftyrën që mund t’i gjeni në kuzhinë

schedule21:30 - 1 Shkurt, 2021

schedule 21:30 - 1 Shkurt, 2021

Moti i ftohtë, stresi dhe produktet me aromë të rëndë të fytyrës mund të ndikojnë në shëndetin e lëkurës sonë. Zgjedhja për të përdorur maska ​​natyrore, të bëra vetë për fytyrën mund të ndihmojë për ta mbajtur lëkurën tuaj të freskët dhe të fortë. Rutinat ditore me përdorimin e pastrimeve të fytyrës, tonerëve dhe pastruesve të gjitha kontribuojnë në mbajtjen tuaj në formën më të mirë dhe mund të forcojnë lëkurën tuaj me përbërës si rrushi dhe veza. Ne do ju tregojmë disa nga mënyrat më të dobishme për të mbrojtur lëkurën tuaj duke përdorur produktet e përditshme që lehtë i gjeni në kuzhinë.

  1. Toner domateje dhe kastraveci

Qëroni 1 kastravec të vogël dhe 1 domate të madhe dhe vendosini së bashku në një blender. Pastaj mund të futet në frigorifer deri në 3 ditë në një kavanoz të vogël. Për ta përdorur, thjesht vendoseni purenë butësisht në fytyrë dhe qafë. Lëreni të veprojë deri në 5 minuta para se ta shpëlani me ujë të ngrohtë. Antioksidantët nga domatet ndihmojnë lëkurën të luftojë çdo radikal të lirë, duke e mbajtur atë të shëndetshëm dhe të fortë.

  1. Pastrim për fytyrën me domate

Merrni një domate, coptojeni dhe hidhini një sasi të vogël sheqeri (1/5 e lugës së çajit). Masazhojeni fytyrën tuaj me këtë masë duke përdorur lëvizje rrethore. Duhet të keni kujdes që të mos fërkoni shumë, përndryshe, mund të irritojë pak lëkurën tuaj. Më pas, lani fytyrën me ujë të ngrohtë.

  1. Veza dhe rrushi

Do të duhet të përzieni 1 vezë me 7 kokrra rrush në një blender. Sigurohuni që të përzihen mirë, në mënyrë që të merrni të gjitha vajrat nga farat e rrushit. Pasi të jetë shkumëzuar, përdorni një furçë për fytyrën për të aplikuar përzierjen në fytyrën dhe qafën tuaj. Lëreni të veprojë për 15 minuta, më pas lani fytyrën. Fitonutrientët në rrush ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës suaj delikate nga rrezatimi UV. Ato gjithashtu janë të pasura me vitaminë C, që do të thotë se do të formojë kolagjen dhe do ta mbajë lëkurën tuaj elastike dhe të ndritshme.

  1. Pastrimi bajamesh dhe majoneze

Grini 1/4 filxhanit (40 g) bajame në një blender përpara se ta përzieni në 1/8 lugës së çajit majonezë. Masazhoni butësisht fytyrën me përzierjen, duke u siguruar që të mos humbisni lini asnjë pjesë pa e aplikuar. Lëreni të veprojë për 10 minuta para se ta lani me ujë të ngrohtë. Kjo mund të funksionojë mirë për lëkurën shumë të thatë pasi majoneza ushqen lëkurën dhe bajamet shtresojnë çdo qelizë të vdekur.

  1. Pastrimi me kivi

Përzieni 1 kivi të qëruar dhe të shtypur me 2 lugë çaji sheqer kafe dhe disa pika vaj ulliri. Duke përdorur gishtat, fërkoni butësisht përzierjen në fytyrën tuaj duke përdorur një lëvizje rrethore për 3-5 minuta. Lani atë duke përdorur ujë të ngrohtë. Kivit janë plot me aminoacide dhe vitaminë C, të cilat mund të jenë të dobishme për të zvogëluar vajin në lëkurë. Sheqeri kafe do të veprojë si një shtresues për të fërkuar çdo lëkurë të vdekur, ndërsa vaji i ullirit është antibakterial, duke e mbajtur lëkurën tuaj të fortë./e.b-abcnews.al