5 këshilla si të rrisni dëshirën për seks

schedule20:35 - 16 Mars, 2022

schedule 20:35 - 16 Mars, 2022

Për fat të mirë, është e mundur të rrisni dëshirën tuaj seksuale,  pavarësisht nëse jeni burrë apo grua.

Seksi është në ADN-në tonë, por ndonjëherë ju duhet të punoni pak më shumë për të kapërcyer problemin. Sigurisht, siç përmend edhe Dr. Keith A. Montgomery në studimin e tij ka edhe disa çrregullime që lidhen me dëshirën seksuale për të cilat do të ishte mirë të konsultohej me një specialist.

Kushtojini vëmendje trukeve të mëposhtme për të rritur dëshirën seksuale:

  1. Kontakti fizik

Distanca nga partneri juaj mund të fillojë nga një pushim i shkurtër. Ata të dy duan të marrin pak kohë, por nuk thonë asgjë, vetëm distancohen.

Kjo shkakton edhe zhdukjen e kontaktit fizik. Kujdesi, përqafimet dhe puthjet harrohen të gjitha. Derisa të kthehen, seksi do të presë.

  1. Mos kini frikë nga paraloja

Në fakt, të kalosh një natë të mirë vetëm me të dy nuk është aq e vështirë. Nuk ka të bëjë vetëm me paralojën, çelësi është të kërkoni atë që dëshironi dhe sigurisht të respektoni dëshirat e partnerit tuaj në mënyrë që të rritni dëshirën tuaj seksuale.

  1. Prisni rutinën tuaj

Kur ka qenë hera e fundit që keni thyer rutinën tuaj? Ne mësohemi kaq shumë me këtë mënyrë jetese me ritme të shpejta, dhe i përmbahemi rregullave dhe orareve të tij. Në fakt, nëse do t’ju duhej ta bënit me sy mbyllur, mund ta bënit.

Është një ide e mirë të  ndryshoni hapësirën tuaj dhe t’i jepni një prekje të këndshme çdo takimi.

  1. Fraza stimuluese

Me këtë, është e rëndësishme të mbani mend vlerat dhe traditat, si ato tuajat ashtu edhe të partnerit tuaj, në mënyrë që të mos lëndoni ndjenjat e tij/saj. Frazat seksuale nuk janë vetëm fraza fyese. Ju duhet të  njihni veten në çift  dhe të shihni se sa larg mund të shkoni.

  1. Duajeni veten

Jo të gjithë kanë guximin të duan dhe të pranojnë veten. Hapat e mëparshëm janë të kotë nëse nuk e doni veten. Një person i lumtur dhe i sigurt do të jetë gjithmonë tërheqës dhe jo i turpshëm në shtrat.

Është koha për të zbuluar fjalë për fjalë veten nga koka te këmbët. Merrni parasysh emocionet tuaja dhe trupin tuaj fizik. Çfarë dëshironi; A ka ndonjë gjë që nuk ju pëlqen?

Mundohuni të mbani një qëndrim pozitiv dhe energjik, por mbani mendjen tuaj të hapur./abcnews.al