5 këshilla se si të shmangni kilogramët e tepërt gjatë festave

schedule18:07 - 28 Dhjetor, 2021

schedule 18:07 - 28 Dhjetor, 2021

Përpara se të filloni të kërkoni këshilla se si të humbni peshë pas festave, lexoni këshillat e mëposhtme për të mos shtuar kilogramë të tepërt.

Vendosni gjithçka që dëshironi të provoni menjëherë në një pjatë

Zbatimi i këtij rregulli të thjeshtë ju jep më shumë kontroll mbi sasinë e ushqimit që doni të hani. Është gjithashtu e rëndësishme të hani ngadalë dhe të shijoni çdo kafshatë. Kështu, do të ngopeni më shpejt dhe do të minimizoni rrezikun për ta tepruar.

Filloni me ushqimin e gatuar me perime

Filloni me perimet, lërini ushqimet e skuqura dhe me shumë salca për më vonë. Kur hani vakte më të lehta, hani ushqime më pak kalorike. Prandaj, ia vlen të filloni me një sallatë, më pas kaloni tek peshku i skuqur apo ëmbëlsirat.

Pini shumë dhe zgjidhni lëngje të shëndetshme

Lëngjet mbushin stomakun dhe ju bëjnë të ndiheni të ngopur. Ndihmojnë gjithashtu tretjen. Zëvendësoni pijet e gazuara me lëngje, komposto pa sheqer, ujë ose çaj. Pas një vakti, mund të përdorni edhe barishte, të tilla si kamomil ose nenexhik, për të ndihmuar në tretjen.

Qeshni dhe flisni më shumë

Bisedat dhe e qeshura nxisin tretjen. Kur flisni më shumë, hani më pak dhe muskujt e barkut kanë mundësinë të djegin kalori. Ndaj, gjatë festave, lëvizni, bëni një shëtitje me familjen apo miqtë.

Mos hani vetëm sepse nuk doni të hidhni ushqimin

Nuk duhet të hani gjatë festave për faktin se ushqimi mund të shkojë kot. Mund ta lini në ngrirje, t’jua jepni miqve apo personave të pastrehë. Mund të përpiqeni që të gatuani më pak ushqim herën e ardhshme. /abcnews.al