4 viktima dhe dhjetëra të plagosur nga tornadot në Amerikë, mijëra pa energji elektrike

schedule08:50 - 1 Prill, 2023

schedule 08:50 - 1 Prill, 2023

Një person ka humbur jetën dhe dhjetëra të tjerë janë plagosur pasi një stuhi shkaktoi shembjen e një teatri në Illinois. Rreth 260 njerëz ishin në Teatrin Apollo, Belvidere, kur çatia u rrëzua në orën 19:55 me orën lokale, tha departamenti lokal i zjarrfikësve.

Shefi i zjarrfikësve Shaën Schadle tha se pesë persona janë në gjendje të rëndë. Një seri tornadosh u raportuan në disa shtete amerikane të premten, duke vrarë të paktën katër persona gjithsej.

Dëme të shumta u raportuan në pjesë të jugut dhe perëndimit, me shtetet e Arkansas dhe Missouri që shpallën gjendjen e jashtëzakonshme. Dhjetëra mijëra mbetën pa energji elektrike.

Zyrtarët lokalë thanë se një person u vra dhe kryetari i bashkisë së qytetit raportoi se të paktën 24 persona u plagosën. Guvernatorja e shtetit, Sarah Huckabee Sanders, konfirmoi vdekjen e dy personave në qytetin Ëynne, rreth 100 milje (170 km) nga Little Rock.

Presidenti i SHBA-së, Joe Biden, e vizitoi Misisipin të premten për të shprehur ngushëllimet e tij dhe për të premtuar ndihmë federale.

/abcnews.al