4 të vaksinuar me dy doza rezultojnë pozitiv me variantin Omicron në Gjermani

schedule10:23 - 1 Dhjetor, 2021

schedule 10:23 - 1 Dhjetor, 2021

Katër persona në Gjermani kanë rezultuar pozitivë me variantin Omicron, pavarësisht se kishin marrë dy doza kundër Covid-19. Sipas APE, tre nga pacientët ishin kthyer nga një udhëtim pune në Afrikën e Jugut më 26 dhe 27 nëntor dhe i katërti është anëtar i një njërit prej të infektuarve.

“Të katër personat janë plotësisht të vaksinuar.” Analizat e bëra nga shërbimi shëndetësor shtetëror konfirmuan se të gjithë janë infektuar me variantin Omicron”, theksuan autoritetet shëndetësore.

Të infektuarit kanë zhvilluar simptoma të lehta dhe tashmë janë karantinuar.

/abcnews.al