4 arsye pse është mirë të flini me një jastëk midis këmbëve

schedule21:16 - 22 Janar, 2021

schedule 21:16 - 22 Janar, 2021

Rekomandohet që një person të ketë 6-10 jastëkë për shtratin e tij për rehati, por një person mesatar zakonisht fle vetëm me 2 jastëkë. Një nocion i zakonshëm është se ne kemi nevojë vetëm për jastëkë për të mbështetur kokën, por në realitet, është ndryshe. Fjetja me një jastëk midis këmbëve mund të ndihmojë trupin tuaj në mënyra të shumëfishta dhe t’ju ndihmojë të flini më mirë.

  1. Përmirëson qarkullimin e gjakut në trupin tuaj.

Vendosja e një jastëku midis këmbëve ndihmon në lehtësimin e rrjedhjes së gjakut në trup. Ai heq presionin nga venat tuaja dhe lehtëson qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar organet tuaja të funksionojnë siç duhet dhe madje rrit sistemin tuaj imunitar. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të lehtësoni dhimbjet e venave me variçe.

  1. Parandalon gërhitjen.

Sipas ekspertëve, gjumi në anën tuaj të majtë është pozicioni më i mirë për ju nëse vuani nga gërhitja. Por meqenëse fjetja në njërën anë mund të ushtrojë presion në shpinë dhe ijë, rekomandohet të vendosni një jastëk midis këmbëve tuaja në mënyrë që të relaksoheni.

  1. Ndihmon në zvogëlimin e dhimbjes së gjunjë.

Nëse dhimbja e gjurit shpesh ju mban zgjuar gjatë natës, mbase është koha të filloni të flini me një jastëk midis këmbëve tuaja. Amortizimi ju ndihmon të relaksoheni dhe mund të lehtësojë dhimbjen tuaj. Nëse fle në shpinë, vendos jastëkun poshtë gjunjëve, ose nëse fle në krah, provo ta vendosësh midis gjunjëve.

  1. Ju ndihmon të ruani pozicionin e duhur të gjumit.

Rënia në gjumë e gabuar i bën më shumë dëm trupit tonë sesa kuptojmë dhe mund të shkaktojë dhimbje në shpinë dhe në nyje. Fjetja me një jastëk midis këmbëve tuaja zvogëlon presionin në pjesën e poshtme të shpinës. Nëse flini në shpinë, mbajtja e një jastëku të vogël poshtë shtyllës kurrizore mund t’ju ndihmojë gjithashtu ta mbani trupin tuaj të vendosur në një qëndrim të mirë./e.b-abcnews.al