38 lojtarë për Mancinin, dy emra të rinj dhe tre interistë me pikëpyetje

schedule18:39 - 19 Mars, 2021

schedule 18:39 - 19 Mars, 2021

Roberto Mancini ka vendozur të përfshijë në listën e lojtarëve për ndeshjet me Irlandën e Veriut, Bullgarisë dhe Lituanisë 38 futbollistë, për shkak të situatës së krijuar nga COVID-19.

Në listën e tij janë edhe lojtarët e Interit, Bastoni, Barella dhe Sensi, të cilët janë futur në karantinë për shkak të rasteve me koronavirus në ekipin zikaltër. Autoritetet nuk i lejojnë të dalin dhe ata janë në pikëpyetje për këto ndeshje.

Mbrojtësi Rafael Toloi  i skuadrës së Atalanta, si dhe mesfushori Spazia,  Matteo Ricci, janë dy emrat e rinj të përfshirë në listën e kombëtares së Italisë në prag të ndeshjeve kualifikuese të Botërorit Katar 2022.

LISTA E ITALISË
PORTIERË: Alessio Cragno (Cagliari), Gianluigi Donnarumma (Milan), Alex Meret (Napoli), Salvatore Sirigu (Torino);

MBROJTËS: Francesco Acerbi (Lazio), Alessandro Bastoni (Inter)*, Cristiano Biraghi (Fiorentina), Leonardo Bonucci (Juventus), Giorgio Chiellini (Juventus), Giovanni Di Lorenzo (Napoli), Emerson Palmieri (Chelsea), Gian Marco Ferrari (Sassuolo), Alessandro Florenzi (Paris Saint Germain), Manuel Lazzari (Lazio), Gianluca Mancini (Roma), Leonardo Spinazzola (Roma), Rafael Toloi (Atalanta);

MESFUSHORË: Nicolo Barella (Inter)*, Gaetano Castrovilli (Fiorentina), Bryan Cristante (Roma), Manuel Locatelli (Sassuolo), Rolando Mandragora (Torino), Lorenzo Pellegrini (Roma), Matteo Pessina (Atalanta), Matteo Ricci (Spezia)*, Stefano Sensi (Inter)*, Roberto Soriano (Bologna), Marco Verratti (Paris Saint Germain);

SULMUES: Andrea Belotti (Torino), Domenico Berardi (Sassuolo), Federico Bernardeschi (Juventus), Francesco Caputo (Sassuolo), Federico Chiesa (Juventus), Stephan El Shaaraëy (Roma), Vincenzo Grifo (Friburgo), Ciro Immobile (Lazio), Lorenzo Insigne (Napoli), Moise Bioty Kean (Paris Saint Germain).