3 hapa për të pasur trupin e ëndrrave

schedule23:05 - 25 Janar, 2021

schedule 23:05 - 25 Janar, 2021

Marrja e formës ideale të trupit – gjoks 90 cm – bark 60 cm – vithe 90 cm – nuk është për të gjithë. Ne jemi të gjithë unikë dhe të ndryshëm me parametrat e trupit tonë. Ne kemi një tendencë për të ruajtur yndyrën në pjesë të ndryshme të trupit. Mund të jetë pothuajse e pamundur të arrini këto dimensione perfekte të trupit, por mund të keni trup perfekt me përmasat tuaja, që varet nga:

  1. Gjatësia juaj;
  2. Lloji i trupit;
  3. Struktura e kockave

Pra ju duhet të përqendroheni në arritjen e një raporti të mirë trupor, i cili do të ishte 3: 2: 3.

Gjenetika do të jetë një kundërshtar i fortë këtu gjithsesi dhe do të duhet të punoni shumë për të fituar ju garën.

Fillojme me:

  1. Dieta

80% e trupit tuaj të ëndrrave varet nga ajo që hani. Ndani secilin nga vaktet tuaja sipas raportit të mëposhtëm:

Proteina: 25% – Mish pa dhjamë, peshk, vezë, bajame, kos, qumësht i skremuar, sojë, etj.

Yndyra: 30% – Avokado, arra, fara, vaj ulliri, yndyrë nga mishi, etj.

Fibra + karbohidrate: 55% – Perime me gjethe, brokoli, kastravec, karota, etj. Fibrat janë të nevojshme për të rregulluar sistemin tuaj të tretjes. Shihni për ushqime me drithëra, bishtajore, tërshëra, oriz kafe!

Pini: 10 – 12 gota ujë

Ju duhet të pastroni toksinat nga trupi juaj dhe të stimuloni metabolizmin! Pini çaj jeshil (i pasur me antioksidantë).

  1. Stërvitje

Ju duhet të kombinoni Yoga, stërvitje me pesha dhe HIIT. Filloni mëngjesin tuaj me sesionin 10-minutësh të Yogës për të rritur metabolizmin tuaj. Stërvitja me pesha është gjëja tjetër që duhet të bëni 3 ditë në javë. Shtoni stërvitje HIIT 2-3 herë në javë; ata do të djegin dhjamin më shpejt dhe në mënyrë më efektive.

  1. Gjumi

Pushoni mjaftueshëm dhe flini 7 – 8 orë. Edhe kur trupi juaj është në pushim, ai përsëri do të djegë kalori./e.b-abcnews.al