25 majmunë arratisen nga kopshti zoologjik, policia u bën thirrje njerëzve: Mbani distancë

schedule20:54 - 12 Prill, 2021

schedule 20:54 - 12 Prill, 2021

20-25 majmunë janë arratisur të enjten nga një kopsht zoologjik në Loffingen. Lajmin e ka bërë të ditur Policia e Freiburgut.

Njëri nga blutë tha se puna në ndërtim e sipër në kopsht mund të ketë ndihmuar që kafshët të shpëtojnë, por hetimi është duke vazhduar.

Sipas policisë, majmunët nuk besohet se paraqesin rrezik për njerëzit dhe se ka më shumë të ngjarë të largohen sesa të përpiqen të luftojnë.

Personave që mund t’i vërejnë majmunët në fjalë u kërkohet që të mbajnë distancë të sigurt dhe të kontaktojnë policinë./abcnews.al