22 vjetori i vrasjes, Basha homazhe në memorialin e Heroit të Demokracisë, Azem Hajdari

schedule13:10 - 12 Shtator, 2020

schedule 13:10 - 12 Shtator, 2020

Në 22-vjetorin e vdekjes së Azem Hajdarit, kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha ka bërë homazhe në memorialin e Heroit të Demokracisë.

Gjatë fjalës së tij, kryedemokrati është shprehur se Azemi është përjetë shembull frymëzimi, “për të çuar deri në fund idealin e një Shqipërie Europiane, ku qytetarët janë zot të fateve të tyre.”

Sipas Bashës, e “sotmja është një thirrje për rininë që të mos shohin ikjen si zgjidhje, por përballjen dhe fitoren, ashtu siç bëri Azem Hajdari në dhjetorin e 1990 e në vitet që pasuan.”

Fjala e Bashës:

“Në përvjetorin e vrasjes së heroit të demokracisë Azem Hajdari, kujtojmë me nderim dhe respekt të thellë jetën dhe veprën e njeriut, që ia fali rininë dhe energjinë e tij demokracisë dhe lirisë.

Vepra dhe sakrifica e Azem Hajdarit është përjetë shembull frymëzimi, për të çuar deri në fund idealin e një Shqipërie Europiane, të një Shqipërie demokratike ku qytetarët janë zot të fateve të tyre.

E sotmja është po ashtu një thirrje për rininë që të mos shohin ikjen si zgjidhje, por përballjen dhe fitoren, ashtu siç bëri Azem Hajdari në dhjetorin e 1990 e në vitet që pasuan.

Vepra e Azem Hajdarit është dëshmia e qartë se askush dhe asgjë nuk mund ta ndalë dëshirën, energjinë dhe vendosmërinë e rinisë por edhe të popullit shqiptar për ndryshim. Ndaj është koha që me frymëzimin e Azemit dhe bashkëluftëtarëve të tij të viteve ’90, të hapim rrugën e lirisë, demokracisë, mundësive të barabarta, Shqipërisë si gjithë Europa.

I përjetshëm qoftë kujtimi i heroit të demokracisë, simbolit të luftës dhe përpjekjeve për ta bërë Shqipërinë një vend më të mirë.” /abcnews.al/