20 vjet nga eksodi, mijëra kosovarë shkojnë në Kukës

schedule17:35 - 16 Prill, 2019

schedule 17:35 - 16 Prill, 2019

Mijëra qytetare të Kosovës shkuan në Kukës për  të kujtuar 20 vjetorin e eksodit masiv të të shpërngulurve me dhunë nga trojet e tyre etnike.

Kësaj here kufiri Shqipëri- Kosovë u kalua simbolikisht në këmbë nga kosovarët dhe kryetarët e komunave.

Autobus e mjete të shumta zbarkuan në Kukës i cili mori pamjen festive e me aktivitete të shumta kulturore.

Panairi i librit me botues nga trojet shqiptare ishte një  prej aktiviteteve të shumta e që kulmuan me unionin artistik të kombit në stadiumin e qytetit./abcnews.al