Zamira Koleci, “Ju flet…” zëri mitik i Radios shqiptare

10:48 | 13/02/202010:480

Zamira Koleci është ndër historitë e gjalla të gazetarisë shqiptare, specifikisht asaj radiofonike.

Ajo ishte e ftuar në studio në emisionin ABC –ja e mëngjesit me Enkel Demin. Një zë mitik i Radio Tiranës dhe tashmë i Top Albania Radio.

Ajo ndau emocionet dhe opinionet e sa në lidhje me profesionin e saj dhe pse nuk ka dashur kurrë të heqë dorë nga puna e saj në Radio.

“Komunikimi me mikrofonin vjen gradualisht, zëri përpunohet më mirë në radio, këtë ta them me bindjen më të madhe. Në radhë të parë e rëndësishme është figura.

Syri është më i fortë se veshi ndërkohë që veshi është tamam si radio, nëse do e dëgjon nëse nuk do nuk e dëgjon. Syri është agresiv, është sundues, të dhunon njëlloj si televizioni ndërkohë që radio rri në një cep dhe e dëgjon, është shoqëruese.

Ndërkohë që Televizioni të thotë “që jam këtu dhe duhet të më shohësh mua”. Kanë raporte krejt të kundërta me njëri tjetrin, televizioni është më pushtues. Studentwve u them qe te bejne radio njehere pastaj Televizion...”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono