Vetingu shqiptar në sytë e rajonit: Nuk do përsërisim gabimet e Shqipërisë

14:01 | 25/11/201914:010

Udhëheqës politikë dhe zyrtarë të lartë shqiptarë në vendet fqinjë nuk kundërshtojnë nevojën e vetingut për gjyqtarët dhe prokurorët, por theksojnë se duhet treguar kujdes në mënyrën sesi bëhet dhe në procedurat që ndiqen. Ata theksojnë se nuk duhet lejuar që të bllokohet sistemi gjyqësor.

Udhëheqës politikë dhe zyrtarë të lartë shqiptarë në vendet fqinjë, thonë se nuk do të përsërisin gabimet e Shqipërisë në vetingun e gjykatësve dhe prokurorëve dhe do të jenë të kujdesshëm që të mos blllokohet ky sistem jetik dhe shtyllë e demokracisë.

Asnjëri prej tyre nuk kundërshton nevojën e vetingut për gjyqtarët dhe prokurorët, por thekson se duhet treguar kujdes në mënyrën sesi bëhet dhe në procedurat që ndiqen. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono