Toka pritet të goditet nga një stuhi diellore

19:49 | 13/03/201819:490

Një stuhi diellore pritet të godasë Tokën ditën e mërkurë. Stuhia mund të godasë satelitët apo dhe të prishë rrjetet furnizuese me energji elektrike.

Sipas Daily Mail, ajo u krijua javën e kaluar nga një shpërthim në atmosferën e diellit dhe grimcat, që u krijuan janë drejtuar drejt planetit tonë. Kjo stuhi përkon me formimin e disa “çarjeve” në fushën magnetike të Tokës gjatë ekuinoksit.

Këto “çarje” dobësojnë mbrojtjen natyrale të planetit kundër grimcave të ngarkuara me elektricitet, duke lënë në këtë mënyrë udhëtimet me avionë apo dhe sistemet GPS të ekspozuar ndaj stuhisë që po afron.

Por në polin e veriut, stuhia diellorë pritet të krijojë një shfaqje dritash./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono