The Ministry of Health reports that there are no people infected with the virus in Albania

12:08 | 29/01/202012:080

A woman that arrived from China 10 days ago has undergone tests after being suspected of having a coronavirus.

Meanwhile, sources for abcnews.al indicate that according to experts the detailed analysis of the Institute of Public Health has showed that the woman is not affected by coronavirus, but flu.

The woman was hospitalized at the Infective Hospital in Tirana.

Also, Health Minister Ogerta Manastirliu explained today that there is no case of Chinese virus in Albania.

During the last 24 hours, 17 Albanian and foreign passengers traveling from Beijing and Shanghai to Tirana were controlled at Rinas Airport.

After the check their condition appeared to be good./ abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono