The “anti-defamation” package has been sent enigmatically in the Venice Commission

15:34 | 22/01/202015:340

The anti-defamation package has been sent at the Venice Commission. The official website of this institution states that Albania has asked for an opinion on the latest amendments to the AMA law.

It is not yet known which Albanian institution sent the case there, but the Assembly, the Presidency and the Constitutional Court denied being the petitioners.

The government has not yet answered about that case, but in the assembly the socialists rejected one of Meta’s decrees, refusing to correct the anti-defamation package.

Meta’s next Anti-Defamation decree  will be reviewed at the Media Commission on Thursday./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono