Strategjia për sigurinë rrugore, Balluku flet nga Qafë – Thana

12:10 | 09/03/201912:100

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku dhe drejtoresha e ARRSH-së, Sonila Qato inspektuan aksin rrugor të Qafë-Thanës, në cilin ka nisur puna për eliminimin pikave të rrezikshme të tij.

Problematikat e vazhdueshme në aksin rrugor të Qafë-Thanës, kanë bërë që Ministria e Infrastrukturës dhe ARRSH me mbështetjen e Bankës Botërore ka nisur punën për të eliminuar pikat e rrezikshme.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku e shoqëruar nga drejtoresha e ARRSH-së, Sonila Qato tha se në fokus kryesor mbetet siguria rrugore.

Belinda Balluku, ministre e Infrastrukturës dhe Energjisë: “Fokusi i Ministrisë së Infrastrukturës dhe Energjisë dhe të Autoritetit Rrugor Shqiptar është plotësisht tek Strategjia e Sigurisë Rrugore. Ky është një aks i rrahur me problematikë të shtuar tek i cili ne sot po ndërhyjmë, por ashtu siç e kemi thënë dhe në inspektimet e mëparshme fokusi ynë është në sigurinë rrugore dhe ne nuk do të rreshtim pa zgjidhur të gjithë problematikën që sot hasim në akset rrugore.

Edhe drejtoresha e ARRSH-së bëri të ditur se investimi në fjalë parashikon ndërhyrjen për mbrojtjen dhe përforcimin e skarpatës me mure mbajtëse, për një gjatësi gati 82 metra linear./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono