Shpërthejnë sërish protestat në Hong Kong: Përleshje në qendrat tregtare

07:16 | 16/12/201907:160

Policia e Hong Kong-ut ka përdorur spraj për t’i shpërndarë protestuesit dhe ka arrestuar disa prej tyre të dielën pasi disa grupe të vogla shenjestruan disa qendra tregtare.

Protestat e dhunshme dhe vandalizmi shpërthyen në disa zona. Policia u kundërpërgjigj me spraj në të paktën dy qendra tregtare.

Një vajzë dhe një djalë 16-vjeçar u arrestuan në qendrën tregtare “Sha Tin”. Disa protestues të maskuar dëmtuan edhe disa restorante të një rrjeti për shkak se vajza e pronarit të tyre i kishte kritikuar më parë protestuesit.

Ndërkohë,  partitë që i përkrahin protestuesit e shënuan një fitore të rëndësishme në zgjedhjet për këshillin lokal muajin e kaluar. Të dielën e kaluar, rreth 800 mijë njerëz marshuan nëpër rrugët e qytetit në mënyrë paqësore.

Protestat në Hong Kong kanë filluar gjashtë muaj më parë për shkak të një projektligji kundërthënës për ekstradimin e qytetarëve në Kinë. Fuqitë perëndimore kanë kërkuar që Kina ta respektojë autonominë e Hong Kong-ut, ndërsa Kina i ka akuzuar ato për ndërhyrje në çështjet e brendshme të këtij vendi./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono