SHBA, kryebashkiaku i Nju Jorkut shpall emergjencën nga fruthi

22:54 | 09/04/201922:540

Sëmundja e fruthit ka rënë edhe në Nju Jork të shteteve të Bashkuara të Amerikës. Përhapja me shoejtësi e saj ka detyruar kryebashkiakun Bill De Blazio të shpallë emergjencën shëndetësore.

Kryetari i Bashkisë së Nju Jorkut ka shpallur një emergjencë shëndetësore për shkak të rënies së fruthit në qytet. Sipas mediave amerikane, kryebashkiaku u ka bërë thirrje qytetarëve në zonat e prekura që të vaksinohen, ndryshe do të përballen me gjobë. Sipas burimeve, që prej 30 shtatorit në zonën e Bruklinit janë verifikuar 285 raste të prekjes nga fruthi, 246 nga të cilët fëmijë.

Autoritetet kanë deklaruar se bëhet fjalë për rënien më të madhe të fruthit në qytet që nga viti 1991. Fruthi konsiderohet një sëmundje virale ngjitëse që mund të ketë pasoja serioze tek shëndeti i njeriut, si pneumoni dhe ënjtje të trurit. Autoritetet njujorkeze kanë deklaruar se nga 285 rastet e raportuara, 21 persona janë shtruar në spital dhe 5 të tjerë në repartin e terapisë intensive. Për fat të mirë nuk ka patur raste vdekjeje.

Tani, në bazë të urdhërit të kryebashkiakut Bill de Blazio, çdo person që nuk është vaksinuar duhet të imunizohet brenda 48 orëve. “Dua që të gjithë ta kuptojnë se sa serioze është kjo sëmundje dhe sa shpejt mund të përhapet ajo”, deklaroi De Blazio. Në mars, një konte’ e shtetit të Nju Jorkut shpalli gjendjen e jashtëzakonshme për shkak të rënies së fruthit. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono