Rinas’ robbery, two other amounts of money are discovered

10:03 | 19/11/201910:030

Two other amounts of money stolen on April 9 in Rinas were found.

Journalist Glidona Daci reports for  Abcnews.al that € 5,000 was recovered from Elton Pikli, one of the arrested, as a suspected author. Meanwhile another amount has been found of Renaldo Sula’s father,also arrested for robbery . The money that were found belong to one of the commercial banks. Meanwhile, the court has accepted the prosecution’s request to take the sample the DNA analysis on Elton Piklin and Oltian Veseli. While Veseli has refused to give DNA samples. We remember that the robbery in Rinas occurred on April 9 this year inside the airport, where the money was being loaded onto the plane. The authors took the sack for 6 million euros, while they were leaving they clashed with the police. Admir Murataj, who was  the head of the band, was killed during the shootout with police.

Arrested people for this robbery are: Oltion Veseli, Alkond Bengasi, Renaldo Sula, Elton Pikli, Saimir Cela and Kosovo citizen Ragip Hajdini.

On the other hand, Alkond Benghasi has admitted to cooperate with justice and has given an evidence that served for disclosure the circumstances ./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono