Qeveria e re në Kosovë, takohen VV dhe LDK, Kurti: Ramë dakord për të bashkëqeverisur

15:40 | 10/10/201915:400

Janë takuar paraditen e së enjtes dy partitë më të mëdha të dala nga zgjedhjet e 6 tetorit në Kosovë, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës. Kurti u shpreh se kanë rënë dakord të bashkëqeverisin ndërsa Vjosa Osmani teheksoi se është në pritje të përfundimit të procesit të numërimit të votave.

Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja Demokratike e Kosovës kanë hedhur hapat e parë drejt krijimit të një qeverie të përbashkët. Në takimin që zhvilluar sot kreu i LVV-së Albin Kurti me Isa Mustafën e Vjosa Osmanin e LDK-së janë marrë vesh që të krijojnë grupet punuese për të vazhduar më tutje bisedimet për programet e tyre.

“Ekipet tona do të takohen për t’u dakorduar për programet tona. E uruam njëri-tjetrin për gjithçka sepse jemi pajtuar se do të qeverisim bashkë, sapo zhvilluam takimin tonë të parë për të diskutuar mundësitë e bashkëqeverisjes. Sot kemi diskutuar në nivel të parimeve e jo të detajeve”, tha Albin Kurti lideri i vetevendosjes.

“Çështja e kryeministrit do të jetë e padiskutueshme” tha Osmani, pasi sipas saj fituesi do të marrë këtë post.

“Ne si LDK e kemi deklaruar edhe më parë se po e presim rezultatin final. Kushdo që ka fituar do të marrë postin e kryeministrit”.

Por Kurti nuk u përgjigj konkretisht nëse do t’ia lë postin e kryeministrit Vjosa Osmanit në rast të ndryshimit të rezultateve pas numërimit të votave të diasporës dhe atyre me kusht.

Të dyja partitë janë pajtuar që të zvogëlojnë numrin e ministrive dhe zv.ministrave ndërsa kanë premtuar se 30% e kabinetit qeveritar do të jenë të gjinisë femrore.
Takimet në nivel të ekipeve punuese do të vazhdojnë nesër./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono