Peter Olainka, nga Ballshi tek goli në Champions

11:50 | 18/09/201911:500

Një ish-yll i Superligës shqiptare shkëlqen në Champions. Peter Olajinka, ish-lojtar I Bylisit dhe Skënderbeut, shënoi gol në “San Siro” duke treguar talentin e tij.

Ky gol ishte thjesht si kujtesë.

Tregon se deri ku mund të arrijë një njeri nëse ka talentin e duhur, por edhe fatin, dhe kështu po ndodh me Peter Olajinkën.

Sulmuesi afrikan nga Nigeria ka jo pak Shqipëri në karrierën e tij, ndërsa tani po shkëlqen në Champions, ku u bë protagonist me golin shënuar për Sllavian e Pragës në portën e Interit të Milanos, madje brenda në “San Siro”.

Ai është ende 23-vjeç, siç e thonë dokumentet e tij, por ka një karrierë tashmë të gjatë.

Pasi nisi futbollin si fëmijë, në moshën 15-vjeçare ishte pjesë e Akademisë 36 Lion FC në vendin e tij, ndërsa më pas erdhi emigrimi.

Europa fillimisht për të ishte qyteza e vogël e Ballshit, ku Peter Olainka u bashkua me Bylisin në moshën 17-vjeçare, verën e vitit 2012

Ndonëse nuk shënoi dot asnjë gol në kampionat, ai ndihmoi ekipin në Kupë, duke realizuar dy herë ndaj Skënderbeut, dhe ishin pikërisht kampionët që e morën në 2014, pas gjyqeve ndaj Kukësit, që e lanë lojtarin të dënuar për 1 vit.

Olajinka u bë një bast I fituar nga presidenti Takaj, duke shënuar gola, e duke ndihmuar korçarët për të fituar një tjetër titull.

Po ashtu, ai shkëlqeu në kupat e Europës, dhe ishte pjesë e skuadrës së trajnerit Mirel Josa që arriti në fazën e grupeve të Ligës së Europës, e para herë për një klub shqiptar.

Në bazë të sistemit të Skënderbeut, ai u arrit të transferohej në Belgjikë, fillimisht te Genti, dhe pastaj luajti i huazuar tek Zulte Varegemi dhe Dukla e Pragës.

Informacionet jozyrtare ishin se transferimi i tij në Belgjikë arriti në 1 milionë euro, dhe se menaxherët nxorrën përfitime të mëdha.

Sezonin e kaluar, Peter Olajinka kaloi në Superligën e Çekisë, pasi Sllavia e Pragës i pagoi Gentit belg plot 3.2 milionë euro për kartonin e tij. /ABC News Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono