Meta remembers Holocaust victims: Proud of our nation that protected thousands of Jews

09:33 | 27/01/202009:330

President Ilir Meta commemorated Holocaust victims on International Remembrance Day.

The head of state says he is proud of his country that defended and welcomed thousands of Jews.

Meta’s message:

On International Remembrance Day, we commemorate millions of innocent victims of the heartless Holocaust atrocity and we hope that intolerance, coexistence, and violations of human rights and freedoms will never be repeated.

Two decades ago in the heart of Europe, unfortunately we witnessed massacres and ethnic and religious cleansing in Bosnia and Herzegovina, and Kosovo.

Genocide and such inhumane acts against anyone belonging to a different religion, ethnicity or nationality, should never happen and should never be allowed again.

Proud of our nation that in the darkest period of mankind, protected and welcomed thousands of Jews coming from other countries./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono