Meta: Ky do të jetë dhjetori i dytë nga Qyteti Studenti

20:00 | 25/11/201920:000

Më 8 dhjetor, nuk do lëvizë nga sheshi deri kur shqiptarët të marrin të drejtën e tyre për t’u shprehur përmes referendumit. Kështu u shpreh presidenti Ilir Meta, duke paralajmëruar një lëvizje të re, të cilësuar si dhjetori i dytë nga Qyteti Studenti.

Krahas çështjeve të tjera politike, Meta theksoi se është gati për rishikimin e kompetencave të tij, por vetëm përmes referendumit të popullit.

Sipas kreut të shtetit e drejta për referendum qytetarëve duhet t’u jepet edhe për çështje lokale. Presidenti Meta tha se do të largohej nga politika vetëm kur nisma e tij për referendumin të realizohej.

Kreu i shtetit injoroi kërkesën e re të mazhorancës për të shtuar si objekt hetimi nga komisioni hetimore edhe emërimin e Marsida Xhaferllarit në Gjykatën Kushtetuese.

Sipas Kushtetutës të miratuar në vitin 1998, tre janë kushtet për të thirrur një referendum.

E para; nëpërmjet mbledhjes së 50 mijë firmave në popull; Kuvendi, me propozimin e jo më pak se një së pestës së deputetëve ose me propozimin e Këshillit të Ministrave./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono