Marku: Në 2007-n më akuzonin se bashkëpunoja me Ramën

21:53 | 22/01/201921:530

Duke folur për protestën e studentëve, nga studioja e emisionit “Provokacija” pedagogu Mark Marku është shprehur se në vitin 2007 është akuzuar se po bashkëpunonte me Ramën për një projektligj që kishte nxjerrë Berisha për universitet.

Sipas tij atëherë ai ishte ngritur kundër këtij propozimi dhe më në fund Berisha ishte tërhequr. Duke hequr këtë paralelizëm, Marku kërkon që Rama të tërheqë Ligjin e Arsimit të Lartë.

“Unë dua të them diçka. Në 2007 qeveria Berisha nxorri një Projektligj që të hiqte zgjedhjet në universitete dhe të administronte përmes Bordeve. Ne bëmë një rezistencë shumë të madhe dhe aty e kemi krijuar edhe lëvizjen për Autonominë Universitare dhe Liritë Akademike. Dhe atëherë mua personalisht më akuzonin. Ne deklaruan edhe për greve edhe po më akuzuan se po bashkëpunoja me Ramën. Në fakt PS në atë kohë ishte e interesuar por nuk u përfshi sepse nuk donte t’i jepte ngjyra politike lëvizjes tonë. Por mua më kanë akuzuar atëherë se po bashkëpunoja me Ramën sepse bëmë një beteje shumë të fortë derisa parktikisht qeveria u tërhoq. Por Berisha që thonë se është kokëfortë, por në fund u tërhoq nga Projektligji. Dhe atëherë na tha se të bashkëpunonim për të bërë një ligj të mirë. Dhe në fakt u bë një ligj shumë i mirë që nuk krijoi probleme, por krijoi një lloj stabiliteti dhe e reformoi disi sistemin. Për momenti ai ishte një ligj shumë i mirë. Pastaj ai nuk ishte një moment kulture dhe një ligj mund të ndryshohet. Por ishte nevoja për një ligj të ri i cili të reformonte dhe t’i përgjigjej nevojave të sistemit universitar. Ky në fakt e ka kthyer në të kundërt gjithë sistemin universitar. Ai i ka dhënë një goditje shumë të fortë universiteti publik në Shqipëri. Dhe jemi këtu ku jemi në një krizë. Secila palë duhet të mbajë përgjegjësitë e veta dhe vetëm në një klimë të tillë mund të shkohet në një zgjidhje”./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono