Macron will visit Tirana next week after the meeting with Pendarovski

14:52 | 05/11/201914:520

Macedonian President Stevo Pendarovski will meet French President Macron, has confirmed “360 Degrees”.  The meeting will take place during the Peace forum in Paris on Tuesday and Wednesday.
During his visits to Skopje and Tirana, President Emanuel Macron will explain the reform of the EU accession negotiation process methodology.
The reform is expected to take years to be finalized.
The meetings come after Northern Macedonia failed to get a date for launching negotiations with the European Union, after French President Emanuel Macron rejected any progress in the expansion until the methodology of the negotiation process changed.
French senator Ellen Conway-Mure, who visited Skopje on Monday,emphasize that for Northern Macedonia, there is no alternative to the EU and that France is working on the methodology.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono