Ligjet rrëzojnë dekretin e Metës, miratohet komisioni për shkarkimin Presidentit

11:45 | 26/06/201911:450

Më 13 vota pro dhe një kundër, Komisioni i Ligjeve miratoi rezolutën për mosnjohjen e vlefshmërisë së aktit të presidentit Meta, për zhdekretimin e zgjedhjeve të 30 qershorit. Deputetët e pranishëm evidentuan edhe njëherë shkeljet sipas tyre, që i ka bërë Kushtetutës Presidenti Ilir Meta. Deputeti i PS Adnor Shameti tha se Presidenti ka cenuar parimin e periodicitetit të zgjedhjeve, parimin e së drejtës së qytetarëve për të zgjedhur si dhe ka marrë tagrin e Parlamentit.

Për këto arsye, Shameti tha se ka vend për ngritjen e një Komisioni Hetimor, pjesë e të cilit duhet të jetë edhe shkresa që Sekretarja e përgjithshme e Presidentit, i dërgoi Kuvendit. Ndërsa kreu i Komisionit të Ligjeve Ulsi Manja, tha se pjesë e hetimit në këtë komision, mund të jetë edhe vendimi i Kolegjit Zgjedhor. /ABC news Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono