Kinë, rëndohet bilanci i viktimave të tajfunit “Lekima”

12:30 | 11/08/201912:300

Bilanci i viktimave nga tajfuni “Lekima” në Kinë është rritur në 28 të vdekur, ndërkohë që 20 të tjerë konsiderohen të humbur. Autoritetet vendase deklarojnë se të paktën 5 milionë banorë në provincën Zhejang janë prekur nga reshjet dhe përmbytjet dhe rreth 1 milion prej tyre janë evakuuar për në zona të sigurta. “Lekima” u përplas fillimisht në rajonin Uenling, mes Taivanit dhe qytetit kinez të Shangait në orët e para të së shtunës, me erëra të forta dhe shira të dendura. Gjatë së dielës ai pritet të lëvizë më tej në bregun lindor. Shumica e vdekjeve janë regjistruar në qytetin Uenzhou, ku vërshimet e ujërave shkaktuan edhe rrëshqitje të mëdha toke. Sipas medias shtetërore kineze, skuadrat e emergjencave ndërhynë për t’u ardhur në ndihmë shumë udhëtarëve që ishin arritur nga përmbytjet në rrugë, si dhe kanë kryer kërkime nën rrënojat e ndërtesave të shembura./ABC News Albania 24/7

 


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono