Harxhi: Me emërimin e Grenell është larguar njëherë e përgjithmonë opsioni i ndarjes së kufijve

20:09 | 07/10/201920:090

Emërimi i Richard Grenell, si i dërguar i administratës së Presidentit Trump në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë është një sinjal pozitiv për ish zëvendës ministren e Jashtme Edith Harxhi. në studion e ABC News ajo theksoi se me emërimin e tij iu dha fund njëherë e përgjithmonë opsionit të ndarjes së kufijve dhe këmbimit të territoreve.

“SHBA ka vënë desdlinë që deri verën e ardhshme të ketë marrëveshje mes Kosovës dhe Serbisë. Ka zëra që do ketë një kryenegaciotaro të BE, a do jetë Boreli, apo dikush tjetër që mund të vendoset duket se gjermanët po kërkojnë të kenë një kryenegociator. Edhe me emëriminin e ambasadorit Richard Grenell, për mua është larguar njëherë e përgjithomnë opsioni i ndarjes së kufijve dhe këmbimit të territoreve”.

Idenë e korrigjimit të kufijve Harxhi e sheh më shumë si diçka të stisur nga liderët e Ballkanit, pasi Bolton nuk e ka thënë një gjë të tillë.

 “Nuk mendoj që ka një ide për korrigjimin e kufijve, dhe vetë Bolton nuk e ka thënë një gjë të tillë. Mendoj që është diçka e stisur nga liderët e Ballkanit, është diskutuar në Kosovë e Serbi. Largimi i bolton nga këshilltar për sigurinë në adminstratën e Trump dhe emërimi i Grenell ndodhi në periudhë 10 ditore, e para se Trump kërkron të zgjidhë një konflikt për Europën. Ky është një konflikt i hapur për evropën që ka efekte, se rusia po vazhdon të avancojë dhe kjo e bën emergjente përfundimin e një dialogu”.

E pyetur për rolin e Rusië, Harxhi shprehet se përqasja e orientuar nga Trump për zgjidhjen e çështjes së Kosovës dhe Serbisë, është sinjali më negativ që Rusia ka marrë.

“Një përqasje e re dhe e orientuar nga presidenti i SHBA për zgjidhjen e çështjes Kosovë-Serbi mendoj që ka qenë sinjali më negativ që Rusia ka marrë deri në kët momente. Kurrë nuk ka ndodhur që shqiptarët të jenë më në fokus se sot”. /abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono