Finlanda me kryeministre të re, gruaja e tretë që drejton qeverinë

07:51 | 09/12/201907:510

Partia Social-demokrate, e cila kryeson një qeveri koalicioni prej pesë partive, ka zgjedhur ministren e Transportit Sanna Marin si kryeministren e re të Finlandës dhe ajo do të bëhet kryeministrja më e re e vendit.

Marin, 34 vjeç, do të marrë postin javën tjetër pas dorëheqjes së Antie Rine, raporton Reuters.

AP shkruan se ajo do të jetë gruaja e tretë që drejton qeverinë finlandeze.

Më parë gjatë javës, Rine dha dorëheqjen pasi Partia Qendrore e Koalicionit njoftoi se kishte humbur besimin tek ajo për shkak të një serie grevash.

“Shumë punë po presin që ne të rindërtojmë besimin. Ne kemi një program qeveritar të përbashkët që mban koalicionin së bashku, “u tha Marin gazetarëve pas një votimi të ngushtë nga udhëheqja e partisë.

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono