teatri eksperimental

kico-londo.jpg
ad min17:50 | 11/01/2019

Kalendari artistik i Teatrit Eksperimental miratuar nga bordi i këtij institucioni, do të respektohet, pavarësisht  vendimit se kush do ta drejtojë këtë institucion, për 4 vitet e ardhshme kështu u shpreh drejtori në detyrë Kiço Londo. Londo tha se këtë sezon për herë të parë do të vijë në Tiranë Ivica Bujan, një prej 10 regjisorëve më të mirë në botë për të punuar me artistët e Teatrit Eksperimental për Jul Çezarin.

Drejtori në detyrë i Teatrit Kombëtar Eksperimental, Kiço Londo, thotë se pak rëndësi ka se kush do ta drejtojë këtë institucion në 4 vitet e ardhshme, pas mbarimit të mandatit të tij. Londo ishte në garë për këtë post me Jonida Beqon, por për të ka rëndësi realizimi i projekteve artistike

Kalendari artistik sipas Kiço Londos i miratuar nga Bordi Artistik i Teatrit Kombëtar Eksperimental, “Kujtim Spahivogli” do të vijojë siç është planifikuar në fillim të stinës artistike. Në këtë sezon për herë të parë do të vijë në Tiranë Ivica Bujan, një prej 10 regjisorëve më të mirë në botë për të punuar me artistët e Teatrit Eksperimental për Jul Çezarin. Ndërkohë që këtë fundjavë do të jetë Monodrama “Dome”./abcnews.al

TEATRI-EKSPERIMENTAL-SEZONI-ARTISTIK-1280x720.jpg
ent ela18:30 | 06/01/2019

Teatri Eksperimental çel i pari sezonin artistik këtë fundjavë me shfaqjen”Babagjyshi ekziston”. Ndërkohë që në nga 9 janari deri më 13 janar do të shfaqet komedia “Boeing Boeing” me regji të Kiço Londos.  Ndërkohë që drejtuesi i këtij institucioni është ende i paqartë. Pas mbarimit të mandatit të Kiço Londos në garë me të ishte Jonida Beqo, e cila ka marrë OK e ministres Kumbaro e tashmë pret dekretimin nga kryeministri Rama.

Megjithëse ende nuk ka një drejtues zyrtar për Teatrin Kombëtar Eksperimental, pas mbarimit të mandatit 4 vjeçar të Kiço Londos e ku në fund të dhjetorit në garën e hapur nga Ministria e Kulturës ishin Kiço Londo dhe ish-drejtoresha e Qendrës  Kulturore të Tiranës dhe Teatrit të Metropolit Jonida  Beqo. Para largimit nga posti i ministres së Kulturës Mirela Kumbaro meësohet se ka dhënë OK për Jonida  Beqon në krye të Teatrit Eksperimental, por tashme pritet që Beqo të marrë miratimin nga Këshilli i Ministrave.

Nga ana tjetër Teatri Eksperimental drejtuar nga Kiço Londo është i pari që çel sezonin artistik këtë fundjavë  me shfaqjen për fëmijë “Babagjyshi ekziston”.

Ndërkohë që më 9 janari rinis sezoni edhe për të rriturit në Teatrin Eksperimental, me komedinë  “Boeing Boeing” në regji të Kiço Londos.

Kjo komedi edhe pse është ngjitur në skenë një vit me parë duket se zgjon interes tek publiku kryeqytetas.

9, 10, 11, 12 dhe 13 Janar “Boeing Boeing” me Amos Muji Zaharia, Gentian Zenelaj, Rudina Dembacaj, Alessia Xhemalaj, Linda Jarani, Adriana Tolka.

Komedia më e pëlqyer nga publiku plot me incidente të hareshme dhe ngatërrim identitetesh, aventura dashurore të beqarit francez Bernard me stjuardesat e tij bukuroshe.

A do të mundet Don Zhuani gënjeshtar ta mbajë në këmbë këtë maskaradë, apo do të ndodhë katastrofa?

PROSTITUTA-NE-TEATRIN-KUJTIM-SPAHIVOGLI-1280x720.jpg
ent ela13:41 | 25/12/2018

Vepra teatrale Prostituta ka marrë duartrokitjet e publikut mbrëmjen e djeshme në Teatrin Eksperimental Kujtim Spahivogli. Historia e vërtetë e sjellë në këtë dramë rrënqethëse me autor dhe regji të Leka Bungos do të jetë edhe sot në tetrin eksperimental për të vazhduar më pas në qytetet e Elbasanit dhe Shkodrës.

Një histori e vërtetë deri në dhimbje. Kjo është vepra teatrale “Prostituta e cila vjen Premierë në Teatrin Kujtim Spahivogli. Kjo histori Vepra zë fill në vitet nëntëdhjetë, kur ata ishin ende të rinj.

Ngjarja flet për një vajze 16 vjeçare e cila ka rënë pre’ e prostitucionit në moshë të brishtë. Ajo erdhi në kishë për t‘u rrëfyer pikërisht ditën e Krishlindjeve.

Të tillë rrëfim tronditës nuk ishte dëgjuar ndonjëherë, jo vetëm nga njerëzit, por as nga dhomëza e vogël e Sankristisë në Kishën e Zojës.

Ajo e nisi rrëfimin e saj:  “Padre, ndoshta nuk iu ka rastisur asnjëherë që një Prostitutë të rrëfehet përpara jush“.

Përjetimet dhe kujtimet e saj vijnë në këtë shfaqje nëpërmjet gjetjejeve regjisoriale të cilat do ju mbajnë gozhduar përsa i përket zhvillimit të ngjarjeve duke iu drejtuar zgjidhjes finale të veprës.

Një dramë rrënqethëse me autor dhe regji të Leka Bungos. Me aktorët: Julinda Emiri, Viktor Zhusti, Bujar Asqeriu, Mehdi Malka, Natasha Sela, Vangjel Toçe.

Prostituta është ndër ato vepra teatrale ku nuk duhet humbur përcjellja e emocionit dhe reflektimit për jetën dhe vdekjen si e vetmja luftë dhe ekzistencë për njeriun.

Ai është babai i saj… vëllai …ai jam unë …jeni ju … jemi ne të gjithë. /abcnews.al

 

SHFAQJA-PROSTITUTA.mpg_snapshot_00.46-1280x720.jpg
ent ela14:01 | 15/12/2018

Drama rrënqethëse “Prosituta”e autorit dhe regjisorit Leka Bungo u mirëprit nga spektatori kryeqytetas. Pas premierës në Teatrin Eksperimental, shfaqja do të jetë edhe në teatrin Skampa në Elbasan.

Autori dhe regjisori Leka Bungo sjell në skenën e Teatrit Eksperimental, një plagë të rëndë të shoqërisë shqiptare siç është prostituimi.

Përjetimet dhe kujtimet e vajzës 16 vjeçare e cila bie preh e prosituimit, vijnë në skenë nëpërmjet interpretimit të aktores se re Julinda Emirit, përkrah aktorëve me emër si Viktor Zhusti, Bujar Asqeriu, Mehdi Malha, Natasha Sela e Vangjel Toçe.

Vajza vjen që përtej detit për t’u hakmarrë e anatemuar nga familja, i vëllai, i ati dhe kërkon atë njeri të cilin e do dhe e urren më shumë se asnjë njeri tjetër, të cilin e gjen deputet në Kuvendin e Shqipërisë.

Kjo ish-prostitutë vjen të rrëfehet me një histori të padëgjuar më parë në dhomëzën e vogël të sankristisë në Kishën e Zojës.

Vepra flet për një histori të vërtetë, e vërtetë deri në dhimbje. Ajo zë fill në vitet nëntëdhjetë, kur ata ishin ende të rinj. Ngjarja flet për një vajzë 16 vjeçare e cila ka rënë preh e prostitucionit në moshë të brishtë. Ajo erdhi në kishë për t‘u rrëfyer pikërisht ditën e Krishlindjeve. Të tillë rrëfim tronditës nuk ishte dëgjuar ndonjëherë, jo vetëm nga njerëzit, por as nga dhomëza e vogël e Sankristisë në Kishën e Zojës.

Ajo e nisi rrëfimin e saj…“Padre, ndoshta nuk iu ka rastisur asnjëherë që një Prostitutë të rrëfehet përpara jush”.

Përjetimet dhe kujtimet e saj vijnë në këtë shfaqje nëpërmjet gjetjeve regjisoriale.

Kjo shfaqje përcolli emocion dhe reflektim te publiku. Pas Tiranës drama do të ngjitet edhe në skenën e teatrit Skampa në Elbasan. /abcnews.al

 

 

SHFAQJA-PRESIDENTET-1280x720.jpg
ad min18:06 | 26/04/2018

Regjisorja austriake Sabin  Mitreker vë në skenën e Teatrit Eksperimental komedinë “Presidentët”. Në qendër të kësaj pjese janë femrat. Në këtë pjesë shpaloset vuajtja e dy pensionisteve me të ardhura minimale dhe e një pastrueseje tualetesh. Lufta për jetën, por edhe dëshira për të nxjerrë në pah të veçantën edhe në kushte të tilla janë mesazhe të forta që sjell kjo shfaqje./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono