prokurori

uai1ddlo_donald-trump_625x300_06_August_18.jpg
ent ela21:50 | 19/09/2018

Duke deklaruar se Amerika ka mbetur pa prokuror të përgjithshëm, Donald Trump ka bërë sulmin më agresiv ndaj sekretarit të Drejtësisë, Xhef Sesshëns, të cilin e ka cilësuar një zyrtar të paaftë.

Presidenti amerikan Donald Trump ka bërë sulmin më të ashpër ndaj Xhef Sesshëns, duke deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk kanë një prokuror të përgjithshëm. Në një intervistë televizive Trump ka kritikuar vendimin e Sesshëns për t’u tërhequr nga hetimet mbi ndërhyrjen ruse, duke i hapur rrugë hetimit të Robert Myler. Gjithashtu Trump është shprehur i pakënaqur me reagimin e kryeprokurorit ndaj cështjes së emigracionit. “Unë nuk kam një prokuror të përgjithshëm në administratën time dhe kjo është shumë e trishtueshme”, ka deklaruar Trump. I pyetur nëse ka ndërmend ta shkarkojë Sesshëns, presidenti është përgjigjur: “Të shohim ç’do të ndodhë. Shumë njerëz ma kanë kërkuar ta bëj”, ka thënë Trump.

Presidenti ka vijuar duke thënë se distancimi i sekretarit të Drejtësisë nga hetimet mbi ndërhyrjen ruse nuk ishte i drejtë. “Gjithashtu, ai ka patur një performancë mjerane që kur nisi procesi i nominimit. Me zor iu përgjigj pyetjeve të Senatit”, ka shtuar Trump. Prokurori i përgjithshëm nuk ka reaguar ende, por në raste të mëparshme i ka hedhur poshtë akuzat e shefit të Shtëpisë së Bardhë. “Përsa kohë të jem unë, Departamenti i Drejtësisë do të punojë i pandikuar nga politika”, tha Sesshëns në muajin gusht./abcnews.al

BURG-JURISTIT-MBULIM_ABC-M2-T1.mpg_snapshot_00.12-1280x720.jpg
G. P.14:04 | 09/09/2018

Gjykata e Korçës la në burg juristin e Hipotekës në fund të seancës për masën e sigurisë. Elvis Gjata akuzohet se përmes mashtrimit i mori një gruaje nga Librazhdi tetë mijë euro. Këtë e bëri duke i premtuar asaj ndërhyrje për një çështje penale në gjykatë.

Mbi Gjatën rëndon akuza e mashtrimit në bashkëpunim. Juristi u arrestua dy ditë më parë pas denoncimit të bërë nga viktima e mashtrimit. Me të marrë padinë, policia dhe prokuroria e vunë në ndjekje Elvis Gjatën dhe siguruan prova për akuzën e mashtrimit./abcnews.al

PAPA-PROKURORI.mpg_snapshot_00.30-1280x778.jpg
ent ela22:33 | 28/08/2018

Një prokuror amerikan ka akuzuar nivelet më të larta të selisë së shenjtë të Vatikanit se kanë mbuluar skandalet e pedofilisë ndaj mijëra fëmijëve. Ndërkohë, akuza janë ngritur edhe ndaj Papa Françeskut, por mbështetësit e tij i kanë dalë në mbrojtje, duke i cilësuar ato sulme të qëllimshme.

Skandali i pedofilisë në radhët e Kishës Katolike sa vjen e thellohet dhe denoncues të shumtë kanë vënë në shënjestër Papa Françeskun, të cilin e akuzojnë se ka mbuluar raste të shumta. Së fundmi, lidhur me skandalin ka reaguar prokurori i përgjithshëm i Pensilvanisë, Josh Shapiro, i cili ka deklaruar se zotëron prova që Vatikani ka qenë në dijeni të abuzimeve dhe i ka fshehur ato. Zyrtari i lartë ka nënvizuar se nuk mund të flasë specifikisht për atin e shenjtë, por ka shtuar se në arkivat sekrete të Kishës ka gjetur disa dorëshkrime që tregojnë abuzimet e mijëra fëmijëve në 6 dioqeza nga 8. “Nuk kishte vetëm abuzime dhe dhunime në masë, por edhe një rrjet të organizuar mbulimi që arrinte deri në Vatikan”, ka thënë Shapiro në një intervistë për NBC.

Ai ka theksuar se, ajo që ka zbuluar është e frikshme dhe ka akuzuar krerët e kishës se kanë gënjyer besimtarët në meshën e së dielës dhe kanë mbrojtur grabitqarët. Ndaj atit të shenjtë ka ngritur akuza edhe ish-ambasadori i Vatikanit në Uashington, imzot Carlo Maria Vigano, i cili ka deklaruar se Papa ka mbrojtur arqipeshkvin amerikan Theodore McCarrick. Vigano ka deklaruar se Françesku ka qenë në dijeni të abuzimeve dhe ka kërkuar dorëheqjen e tij. Por mbështetësit e Papës i kanë dalë atij në mbrojtje, duke akuzuar Viganon për një fushatë të paprecedentë sulmesh, me qëllim largimin e Papës për shkak se hapi dyert e kishës për katolikët e divorcuar dhe ata homoseksualë. Vetë zyra e atit të shenjtë ka reaguar duke bërë me dije sei ai ndihet i hidhëruar, por nuk ka ndërmend të japë dorëheqjen./abcnews.al

Francesco-Cozzi.jpg
ent ela14:19 | 23/08/2018

“Nuk kemi asnjë të hetuar për rrëzimin e urës Morandi në Xhenova. Këtë e ka thënë prokurori Francesco Cozzi. “Kam lexuar në media se 10-12 persona janë futur tek lista e të hetuarve: Kjo nuk është e vërtetë”, nënvizoi ai duke shtuar se ka marrë në dorëzim dokumentacion shumë të rëndësishëm nga drejtoria e kompanisë “Autostrada për Italinë” në lokalitete të ndryshme. Për këtë Cozzi tha se veprime të mëtejshme do të ndërmerren.

“Një gjendje e rëndë degradimi është konstatuar gjithashtu në pjesën perëndimore të urës Morandi”, bën të ditur prokurori. Shkalla e degradimit, e konsideruar serioze nga pala tjetër, erdhi si rezultat i gjetjeve të konsulentëve të emëruar nga Prokuroria Publike. “Konsulentët do të informojnë prokurorët publikë pasi të jenë njoftuar organet kompetente për ta vendosur në siguri ose për ta shembur”, shprehet Cozzi.

Gjendja serioze në pjesë perëndimore të urës Morandi, i konstatuar nga specialistët e prkurorisë, është I njëjtë me atë të pjesës lindore dhe me pjesën e shembur. Ndërkohë, e gjithë zona përreth urës vijon të jetë e mbyllur nga organet e rendit për shkak të frikës së shembjeve të mundshme. Mbikalimi rrugor Morandi u shemb me 14 gusht dhe u mori jetën 43 personave, mes të cilëve dhe 2 shqiptarë. /abcnews.al

kpk123.jpg
G. P.15:22 | 29/07/2018

Dy ditët e fundit të Korrikut do të jenë tejet të ngjeshura për Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, me një total prej 10 seancash dëgjimore dhe shpallje vendimi. Burime pranë KPK konfirmuan për ABC News se trupat që vetojnë gjyqtarët e prokurorët do të punojnë edhe gjatë 10-ditëshit të parë të muajit Gusht.

E hëna dhe e marta, dy ditët e fundit të muajit Korrik do të jenë ditë të nxehta për Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Janë plot 10 zhvillime,  7 seanca dëgjimore dhe 3 seanca për shpallje vendimi, që pritet të zhvillohen brenda harkut 2-ditor.

“Batareja” e seancave nis me atë të orës 09:30 të së hënës. Një treshe gjykuese e përbërë nga Etleda Çiftja, Xhensila Pine dhe Valbona Sanxhaktari pritet të shpallë vendimin përfundimtar për gjyqtarin e Gjykatës së Lartë, Shkëlzen Selimi.

30 minuta më vonë, para të njëjtës treshe do të përballet me Vettingun në seancë dëgjimore gjyqtari Mehdi Bici. Ai është i fundit anëtar i Gjykatës së Lartë që del para KPK.

Në mesditë Vettingut do t’i nënshtrohet Gentian Medja, gjyqtari i Gjykatë Administrative Tiranë.

Ora 14:30 është rezervuar për prokurorin e Prokurorisë për Krimet e Rënda, Besnik Muçi, i njohur si një nga kandidatët për Prokuror të Përgjithshëm të Përkohshëm.

E hëna në KPK mbyllet me një seancë që nis në kufirin fundor të orarit zyrtar. Në 16:00 pritet të nisë rivlerësimi i gjyqtares së Tiranës, Brunilda Kadi, kandidate për Këshillin e Lartë Gjyqësor dhe aktualisht anëtare e KLD.

Ditën e martë, seanca e parë është në 09:00, ku do të dëgjohet gjyqtari i Krimeve të Rënda, Dritan Hallunaj, ish-anëtar i KLD. Kjo seancë do të pasohet nga ajo për gjyqtarin e Apelit Administrativ, Artur Malaj.

Në orën 14:30 në KPK do të paraqitet për të mësuar vendimin përfundimtar ndaj tij, gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Artan Broci.

Seanca e radhës do të jetë dëgjimore, ku me Vettingun do të përballet prokurori i Krimeve të Rënda, Gentian Osmani, një nga prokurorët që po heton akuzat për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri.

Seanca e fundit e të martës do të jetë ajo e orës 15:30. Në të pritet të shpallet vendimi për drejtuesin e Prokurorisë së Tiranës, Dritan Rreshka.

Ndonëse muaj pushimi për gjyqësorin, Gushti duket se nuk do të jetë i gjithi i tillë për Komisionin e Pavarur të Kualifikimit. Burime brenda institucionit konfirmuan për ABC News se gjyqtarët e Vettingut do të vijojnë punën, të paktën për 10-ditëshin e parë të këtij muaji./abcnews.al

SHCBA-PER-SHKELZEN-QORDJA-1280x720.jpg
ent ela16:12 | 03/07/2018

Kur kanë kaluar 3 ditë nga vetëvrasja e Shkëlzen Qordjas, Shërbimi për Çështjet e Brendshme dhe Ankesave në Ministrinë e Brendshme, ka dorëzuar matarialet  në prokurori, duke iu referuar nenit 99 të kodit penal, pra vetëvrasje, për aq kohë sa ngjarja ende nuk ka një motiv.

Sipas SHCBA-së, janë dorëzuar në prokurori edhe rezultatet mjeko-ligjore, si dhe ekspertiza balistike e përfunduar e armës tip “MP5”, me të cilën 31-vjeçari i dha fund jetës.

Në armën gjysmë automatike u gjetën gjurmët e gishtave të viktimës, duke hedhur poshtë çdo teori tjetër mbi ngjarjen e rëndë.

Nga ana tjetër Laboratori shkencor doli në konkluzion, se edhe gëzhojat janë qitur nga e njëjta armë, ndërsa 2 nga plumbat kishin mbetur në muret e garazhit nëntokësor të Gardës së Republikës. /abcnews.al

 

luan-kaloci.jpg
G. P.15:37 | 03/07/2018

Vettingu nuk duket proces i lehtë për Luan Kaloçin, prokuror në Apelin e Tiranës. KPK vlerësoi se prokurori kishte fshehje dhe mosjustifikim të pasurisë. Mes vlerave të deklaruara nga Kaloçi në vite binte në sy një shumë prej 5.8 milionë lekë të fituara në baste sportive.

Kalimi me sukses i procesit të Vettingut duket një sfidë e vështirë për prokurorin e Apelit Tiranë, Luan Kaloçi. Hetimi i bërë nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit kishte verejtur një sërë mospërputhjesh në të dhënat e pasurisë së prokurorit, duke ngritur dyshime për fshehje pasurie, mosdeklarim dhe deklarim të rremë.

Kështu, një apartament i prokurorit në Tiranë me sipërfaqe 145 metër katrorë ishte deklaruar me vlerën 52 mijë dollarë amerikane. Sipas KPK, nga analiza e bërë në deklarimet në vite dhe dokumentacioni i siguruar nga Komisioni kishte mospërputhje. Në vitin 2003, Kaloçi deklaronte si burgim financiar për blerjen e apartamenin shitjen e një shtëpie në Elbasan në vlerën 4 milionë lekë.

Në deklaratën Vetting të vitit 2017, ai deklaronte se e kishte blerë me kredi. Përveç kësaj, sipas KPK nuk përputhej as shifra e deklaruar e vlerës me atë të pohuar në kontratën e shit-blerjes. Sipas Komisionit në deklaratat e pasurisë të viteve 2003, 2005 dhe 2017 ka tre shifra të ndryshme për vlerën e apartamentin dhe tre sipërfqe të ndryshme për të.

KPK relatoi se në një nga deklaratat e pasurisë Luan Kaloçi kishte paraqitur si burim të ardhurash një pasuri prej 5.87 milionë lekë të fituar në bastet sportive.

Sipas hetimit administrativ, prokurori i Apelit nuk kishte deklaruar në vitin në vitin 2007 dy llogari bankare 5 mijë USD e 20 mijë euro dhe një tjetër prej 50 mijë euro në vitin 2009. Nga hetimi kishte rezultuar se Kaloçi kishte marrë një kredi për arsimin e vajzës, kur e bija ishte vetëm 15 vjeç.

Përmes avokatit të tij, Kaloçi pranoi se kishte disa lapsuse në deklaratat e tij, por mohoi të kishte fshehur pasurinë. Në lidhje me apartamentin, ai dha një shpjegim jo shumë të qartë se shitësi kishte qenë një i afërm i tij dhe se ai e kishte shfrytëzuar apartamentin para se ta blinte.

Pyetjes së përfqësuesit të ONM-së se përse kishte deklaruar në kontratë një çmim më të ulët sesa ishte blerë në të vërtetë apartamenti, prokurori tha se kjo u bë për shkak se me ligjin e kohës për blerjet mbi 2 milionë lekë kishte një takse prej 2 për qind. Luan Kaloçi kërkoi konfirmim në detyrë, ndërsa vendimi për të pritet të shpallet në 5 Korrik. /abcnews.al

Donald-Trump-e1526640469549.jpg
G. P.21:45 | 04/06/2018

Donald Trump dhe avokatët e tij kanë ngritur një sërë pikëpyetjesh, pas deklaratave se presidenti gëzon të drejtën për të falur vetëveten. Megjithatë, kreu i shtetit ka theksuar se nuk ka ndërmend ta bëjë një gjë të tillë pasi nuk ka asgjë për të fshehur.

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka deklaruar të hënën se gëzon “të drejtën absolute” për të falur veten e tij në lidhje me rastin “Russiagate”, edhe pse insiston se nuk ka bërë asnjë shkelje. Përmes një postimi në Twitter, Trump ka hedhur sërish poshtë akuzat se stafi i tij elektoral ka bashkëpunuar me Rusinë ose ka penguar drejtësinë.

Deklarata e tij ka ardhur pasi një prej avokatëve të tij e ngriti si opsion në një program televiziv. Këshilltarja e Shtëpisë së Bardhë, Kellianne Conëay është pyetur nga gazetarët në konferencën e rregullt për shtyp.

“Përse i duhet të falë vetëveten nëse nuk ka bërë asgjë të gabuar?”, është përgjigjur ajo, duke shprehur habinë përse reporterët i kthehen kësaj çështjeje, sipas saj tërësisht hipotetike.

Një ditë më parë, avokati i presidentit Trump, Rudy Giuliani u pyet në emisionin “This Ëeek” të ABC News nëse Trump e gëzon një kompetencë të tillë.

“Me siguri që po, por ai nuk ka përse ta bëjë një gjë të tillë”, tha Giuliani.

Sidoqoftë, ish-prokurori i hekurt i Nju Jorkut u shpreh i vetëdijshëm që pasojat politike të një vendimi të tillë nuk do të ishin të lehta.

“Të falësh të tjerët në cilësinë e presidentit është një gjë, por të falësh vetëveten është një gjë tjetër”, tha ai.

Ndërkohë, Trump, në postimet e tij ka kritikuar emërimin e Robert Mueller në krye të ekipit hetimor të “Russiagate”.

“Emërimi i tij ka qenë jokushtetues. Por pavarësisht kësaj, ne po i qëndrojmë lojës sepse unë, ndryshe nga demokratët, nuk kam bërë asgjë të gabuar”, ka thënë Trump./abcnews.al

ALBERT-VELIU-KRIMET-1280x720.jpg
ent ela18:41 | 18/05/2018

Për gati 5 orë e 30 minuta Prokuroria për Krimet e Rënda mori në pyetje Albert Veliun, të konsideruarin si “Bashkëpunëtori X” në përgjimin e publikuar nga Partia Demokratike. Përveç shpjegimeve prokurorët administruan një regjistrim zëri të Veliut për ta pasur si provë krahasuese. 

Albert Veliu, personi i konsideruar si “Bashkëpunëtori x” në audio-përgjimin e publikuar nga Partia Demokratike dha shpjegime të premten para prokurorëve të Krimeve të Rënda.Për gati 5 orë e 30 minuta ai u pyet për përmbajtjen e videos në të cilën pranon se ka bërë një bisedë me vëllanë e ministrit të Brendshëm në lidhje me trafikimin e një sasie droge.

Veliu mbërriti në institucion në orën 10:30. I pashoqëruar nga një avokat ai i dha përgjigje pyetjeve të prokurorit Përparim Kulluari, për llogari të procedimit penal pa emër të regjistruar tek Krimet e Rënda për akuzën e “trafikut të narkotikëve”.

Burime të rezervuara pohuan se Veliu i ka qëndruar pretendimeve të shfaqura në videorrëfimin e tij të publikuar nga PD te enjten.

Në përfundim të seancës së marrjes në pyetje, prokurorët e krimeve i kanë bërë një regjistrim zëri Albert Veliut, për ta pasur si mostër krahasuese gjatë vazhdimit të hetimit të nisur.

Ndërsa ishte në zyrat e prokurorisë, avokati i tij, Artan Murrizi, qëndroi në hollin e godinës. Në përfundim të marrjes në pyetje, Veliu u largua me automjetin e avokatit përmes tunelit nëntokësor të godinës.

Gjatë kësaj kohe në ambientet e jashtme të Prokurorisë u vu re edhe prania e agjentëve civilë të Forcave Operacionale të policisë.

Kjo përballje me prokurorët ishte e dyta për Albert Veliun në harkun e pak orëve. Mbrëmjen e së enjtes ai u pyet në Prokurorinë e Tiranës, e cila po heton kallëzimin e bërë nga Agron Xhafaj, vëllai i ministrit, kundër tre zyrtarëve të Partisë Demokratike me pretendimin se audi-përgjimi është i rremë.

Burime pranë Prokurorisë për Krimet e Rënda konfirmuan për “ABC News” se procedimi penal për “trafik narkotikësh” i nisur tek Krimet e Rënda dhe ai për “kallëzim të rremë” në Prokurorinë e Tiranës pritet të bashkohen në një të vetëm./abcnews.al

 

balla.jpg
G. P.14:41 | 14/05/2018

Me vëmendje e kanë ndjekur edhe socialistët këtë video të publikuar nga demokratët. Qëndrimin zyrtar të partisë ia lanë kryetarit të grupit parlamentar Taulant Balla.

Taulant Balla:“PD pretendon se materiali është autentik dhe nëse kjo do të ishte e vërtetë, kemi të bëjmë me një provë që implikon të vëllain e ministrit Brendshëm dhe moralisht këtë të fundit.”

Taulant Balla kërkon që disponuesit e materialit as të provuar e as autentik ta depozitojnë në prokurori.

Taulant Balla: “Prokuroria nuk duhet t’ja lërë këtë çështje vullnetit të akuzatorëve, por duhet që në mënyrë të menjëhershme të fillojë hetimet kryesisht, sepse jo vetëm ne, por çdo shqiptar i zakonshëm në këtë vend meriton të dijë të vërtetën edhe për këtë pretendim”.

I rezervuar tregohet numri dy i Partisë Socialiste ndaj atyre që e publikuan.

Taulant Balla: Por a është ky material autentik? Një provë apo thjesht një inskenim i radhës në përpjekjen e vazhdueshme të Saliut dhe të Lulit për të baltosur këdo që u del kundër Kësaj pyetjeje, mund t’i japë përgjigje vetëm Prokuroria dhe askush tjetër prej momentit kur Prokuroria fillon hetimin”! 

Prandaj prokurorisë i bën thirrje të mos vonojë asnjë ditë.

Taulant Balla: “Ose duhet të ndërshkohet i akuzuari, nëse është fajtor për çka akuzohet, ose duhet të ndërshkohen akuzuesit nëse janë regjisorë të kësaj shfaqjeje me zë, por pa figurë”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono