prokurori

kacifasss.png
G. P.15:38 | 02/11/2018

Babai i 35 vjeçarit Jani Kacifa, i eliminuar nga forcat RENEA në Bularat gjatë një shkëmbimi zjarri, ishte të premten tek Krimet e Rënda. Ai u pyet për dy orë për llogari të hetimit të nisur mbi rrethanat e vrasjes së të birit. Ndërkohë prokuroria ende nuk ka autorizuar familjarët të tërheqin trupin e 35 vjeçarit.

Për dy orë me radhë, Jani Kacifa, babai i Konstandino Kacifas, i ekzekutuar nga forcat RENEA në fshatin Bularat, u mor në pyetje në Prokurorinë për Krimet e Rënda. Kacifa u thirr nga ana e prokurorit Njiazi Seferi pas kalimit e hetimit të vrasjes së djalit të tij në Prokurorinë për Krimet e Rënda. I moshuari mbërriti në godinën e xhamtë mesditën e së premtes, i shoqëruar nga një avokat dhe nga nje person i rrethit familjar.

Burime pranë organit të akuzës bënë me dije se Jani Kacifa u pyet nga Oficerët e Policisë Gjyqësore në mënyrë të detajuar për gjithë dijeninë e tij mbi agresionin e të birit paraditen e 28 tetorit në fshatin Bularat dhe për rrjedhën e ngjarjes në vijim deri në përballjem e tij me efektivët e RENEA-s. Pyetja e tij u pa e nevojshme për shkak të pretendimeve të ngritura prej tij se i biri është qëlluar nga distancë e afërt.

Gjatë dhënies së shpjegimeve, Kacifa ka kërkuar zbardhjen e plotë të ngjarjes ku humbi jetën i biri.

Ardhja në prokurori e Jani Kacifës u ndoq me interes edhe nga dy grupe xhirimi të televizioneve greke.

Në këtë moment Jani Kacifa sapo kishte përfunduar seancës e pyetjee, por japë asnjë koment për mediat. Avokati i tij tha se klienti ndjehej tepër i lodhur.

Disa minuta më vonë, pasi morën dhe një kontakt me prokurorin Seferi, Kacifa u largua nga godina nga dera e pasme, duke shmangur kontaktin me gazetarët. Sipas burimeve, Prokuroria për Krimet e Rënda ende nuk ka lëshuar një autorizim që familjarët të tërheqin trupin e Kacifës nga Mjekësia e Ligjore, për shkak të veprimeve të nevojshme nga ana e grupit të ekspertizës.

Konstandin Kacifa u qëllua nga efektivët e RENEA-s në shpatin pranë Bularatit, teksa nuk pranoi të dorëzohej dhe hapi zjarr drejt forcave të policisë. /abcnews.al

saimir-tahiri.png
G. P.13:29 | 29/10/2018

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, ishte të hënën në Prokurorinë për Krimet e Rënda. Ai depozitoi një provë, të cilën e konsideroi si vendimtare për hetimin e nisur ndaj tij. Tahiri tha se do të tregojë përmbajen e saj pas dy ditësh, por jozyrtarisht mësohet se bëhet fjalë për një akt të drejtësisë italiane që shuan dyshimet e ngritura ndaj tij.

Katër ditë anuloi një një dalje para mediave të njoftuar prej tij, ish-ministri i brendshëm, Saimir Tahiri, mbërriti  në Prokurorinë për Krimet e Rënda për të depozituar një provë të re. Ish-ministri nën hetim për “trafik narkotikësh” si grup i strukturuar kriminal dhe “korrupsion” kaloi pragun e godinës së qeltë në orën 13:00 në shoqërinë e avokatit të tij, Maksim Haxhia, ku qëndroi vetëm pak minuta. Në dalje Tahiri theksoi rëndësinë e provës që depozitoi, por kërkoi kohë shtesë për të publikuar përmbajtjen e saj.

Saimir Tahiri: “Unë paraqita diçka që ka rëndësi për procesi. Do kërkoj mirëkuptimin tuaj unë do flas pas 2-3 ditësh për çfarë është, më vjen keq që keni ardhur këtu. Dorëzova një provë që e quaj decizive për procesin”.

Pyetje: “A keni frikë se do të merreni i pandehur”?

Saimir Tahiri: “Unë nuk kam frikë gjë”.

Ky është dokument i palës italiane, që Tahiri ka depozituar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. Bëhet fjalë për një kërkesë të Prokurorisë së Katanias për arkivimin e hetimit ndaj ish ministrit Tahiri pasi nuk ka elementë të nevojshëm për të mbështetur akuzën mbi bisedën e përgjuar ku përmendet emri “Saimir”, si personi të cilit po i bliheshin dhurata të shtrenjta. Në fund të dokumentit është edhe vendimi aprovues i gjykatësit për mbylljen e hetimit për Tahirin. Ky akt pritet të vendosë jo pak në vështirësi prokurorët e Krimeve të Rënda për shkak se procedimi ndaj ish-ministrit nga Krimet e Rënda ka nisur bazuar në akte të përcjella nga autoritetet italiane.

Aktualisht Tahiri po hetohet nga Krimet e Rënda si garantor i grupit kriminal të “Habilajve” në trafikun e drogës. Në 15 tetor Prokuroria për Krimet e Rënda shtyu me tre muaj afatin e hetimit për të. Prokurorët kërkuan zgjatjen e afatit pasi ende janë në pritje të përgjigjes së një letër-porosie të dërguar në Itali, mes të cilës kërkohej marrja në pyetje e italianit Frederico Silvestri, që dyshohet se u ka shitur një skaf grupit të “Habilajve”. Afati shtesë u nevojitej prokurorëve edhe për kryerjen e disa verifikimeve mbi letërporosinë e ardhur nga Mali i Zi, si edhe për kryerjen e verifikimeve pasurore./abcnews.al

BALLA-PADI-BASHES-TOYOTA-YARIS_ABC-M1-T1.mpg_snapshot_00.03-1280x720.jpg
ent ela11:08 | 24/10/2018

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ishte në prokurorinë e Tiranës për të depozituar provat për kallëzimin ndaj kreut të PD Lulzim Basha për cështjen e “Toyota yaris”. Balla e kallëzon Bashën për katër vepra penale, shpërdorim detyre, moskallëzim krimi, veprime që pengojnë zbulimin e të vërtetës dhe përkrahja e autorit të krimit.

Balla: “Kam depozituar prej disa javësh një tjetër kallëzim penal në ngarkim të shpifësit Lulzim Basha për kallëzim të rremë, shpërdorim detyre, vënie në rrezik të veprimeve hetimore që ka të bëjë me tregtimin e sekretit hetimor dhe shtetëror dhe sot erdha në prokurori për të depozituar provat mbi të cilat kam bazuar këtë kallëzim penal. Kam bindjen se ky hetim po ecën shumë mirë dhe në fund të këtij hetimi Lulëzim Basha do jetë një person që sipas parashikimeve të kodit penal do të mbajë përgjegjësitë që i takojnë”. /abcnews.al

basha-prokurori-1280x639.jpg
ent ela12:20 | 23/10/2018

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha deklaroi pas dëshmisë në Prokurori se Prokuroria ka përgjime zyrtare dhe prova për të kërkuar menjëherë arrestimin e Taulant Ballës. Sipas kreut demokrat Ka prova dhe fakte për ta kërkuar dekada burg për Saimir Tahirin, Qazim Sejdinin, Vangjush Dakon, Damian Gjiknurin. Ka fakte dhe prova për ta zhdukur Fatmir Xhafajn nga politika.

“Prokuroria ka kërkuar dëshminë time për hetimin që ka hapur në lidhje me nxjerrjen e sekretit shtetëror sa i përket veprës kriminale të futjes së parave të krimit me Toyota Yaris.

Ky veprim  dëshmon se deklaratat e mia publike në përfshirjen e Ballës në dhënien e garancisë dhe paratë e pista janë të vërteta. Në këtë aferë janë përfshirë edhe Ulsi Manja dhe Jurgis Çyrbja. Kam ardhur të dëshmoj se ku ka degraduar sistemi i Prokurorisë shqiptare. Në vend që të hetojë se kush i garanton këto akte krimianle, i trajton si nxjerrje të sekterit shtetëror

Prokuroria ka përgjime zyrtare dhe prova për të kërkuar menjëherë arrestimin e Taulant Ballës, për të kërkuar dekada burg për Tahirin, Dakon, Sejdinin, por e kapur nga pushteti kriminal i Ramës prokuroria po i trajton si sekret shtetëror. Nëse prokuroria do vepronte sot Balla do ishte në arrest, Tahiri, Dako, Sejdini. Xhafaj duhet të ishte jashtë politikës”.

Kryetari i PD-së Lulzim Basha u rikthye sot te prokuroria e Tiranës, për padinë e dytë të kreut të grupit socialist, ndaj tij. Taulant Balla e ka paditur për shpifje pas deklaratave të Bashës të nisura në parlament, se kreu i deputetëve socialistë kishte lidhje me 3.4 milionë eurot e kapura në dy Toyota Jaris në Durrës qershorin e këtij viti.

Basha është thirrur për të dhënë shpjegime për deklaratat e tij, që Balla konsideron shpifje.

Kjo është hera e dytë që kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha paraqitet në prokurori, i paditur nga Taulant Balla. Më 12 tetor Basha ishte në prokurorinë e Tiranës, i paditur për shpifje për shkak të deklaratave për rastin e Xhisiela Malokun, vajzën nga Fushë Kruja që denoncoi dhunën e djalit të deputetit socialist Rrahman Rraja. /abcnews.al

SINKRON-BALLA.mpg_snapshot_01.15-1280x720.jpg
G. P.11:06 | 18/10/2018

Duket se po i kthehet në rutinë kryetarit të grupit parlamentar socialist përpjekja për të zbardhur të gjithë morinë e akuzave që i drejton opozita.

Taulant Balla ka dëshmuar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda pas padisë që dorëzoi ndaj kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, deputetit Ervin Salianji dhe ish-drejtorit të Policisë Bashkiake të Tiranës, Florenc Hoxha, për çështjen “Babale 2”.

“Deklarova pranë prokurorit që shtetasin Alizoti as nuk e kam takuar ndonjëherë dhe as nuk ka arritur ky person të ketë ndonjë lloj komunikimi, qoftë verbalisht, qoftë përmes telefonit me mua”.

Për Kallzim të rremë të kryer në bashkëpunim dhe shpifje e ka bërë kallzimin penal numri dy i Partisë Socialisre ndaj Lulzim Bashës, Ervin Salianjit dhe Florenc Hoxhës, një çështje që do ti shkojë deri në fund premton Taulant Balla.

“Unë nuk kam asnjë dyshim që unë përbëj një halë në sytë e Lulzim Bashës dhe Sali Berishës. Ju deklaroj të gjithë shqiptarëve se unë do ti shkoj në fund të gjithë këtyre akuzave të bëra në një hark kohor kaq të shkurtër, brenda tre muajve, fotografi të publikuara dhe të realizuara me fotoshop, video të realizuara me montazhe dhe sigurisht video-përgjime apo audio-përgjime pafund”.

Fondi i edukimit do të mbledhë paratë e fituara nga gjyqet që pretendon ti fitojë kryetari i grupit parlamentar socialist Taulant Balla, por duket se do të mungojnë ato të ish kryeministrit Sali Berisha.

“Për z. Berisha do ishte pak që ta çoja në Prokurori apo Gjykatë për maskimin përmes “qytetarit digjital”. Ne tashmë e kemi marrë një vendim për të dërguar në Gjykatë dhe Prokurori këdo, madje edhe ndonjë përfaqësues të ndonjë media të caktuar që duan të bëjnë politikë me shpifje. Pra, unë dua të them që edhe z.Berisha duhet të jetë pjesë e këtyre kallëzimeve por unë personalisht Saliut i kam lënë Zotin.”

Taulant Balla dëshmoi në Prokurorinë e Krimeve të Rënda, pas kunatit të Babales, Fredi Alizoti, që pretendon se është takuar edhe nga kryetari i grupit parlamentar socialist, i cili sipas tij i ka premtuar para për të ndryshuar versionin e ngjarjes./abcnews.al

 

KALLZIMI-I-BALLES-1-1280x720.jpg
ent ela16:44 | 17/10/2018

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka depozituar në Prokurorinë e Krimeve të Rënda një padi të re kundër kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha, deputetit Ervin Salianji dhe ish-drejtorit të policisë bashkiake të Tiranës Florenc Hoxha. Taulant Balla e kishte paralajmëruar depozitimin e kësaj padie pas videos së kunatit të Babales, Fredi Alizoti, të cilin e intervistoi Florenc Hoxha dhe e publikoi deputeti Salianji.

Pretendimit të Fredi Alizotit se është takuar me kryetarin e grupit parlamentar socialist i cili i ka premtuar para për të treguar një verson tjetër të ngjarjes, Taulant Balla i është përgjigjur me padinë e re ku akuzon për kallëzim të rremë e shpifje kryetarin e Partisë Demokratike Lulzim Basha, deputetin Ervin Salianji dhe ish-drejtorin e policisë bashkiake të Tiranës Florenc Hoxha. /abcnews.al

MBULIM-FLORENC-HOXHA.mpg_snapshot_00.06-1280x794.jpg
G. P.10:55 | 17/10/2018

Ish-drejtuesi i Policisë Bashkiake të kryeqytetit, Florenc Hoxha, ka pranuar te jetë autor i video-përgjimit të Fredi Alizotit, imituesit të zërit të Agron Xhafajt. Hoxha ishte në Prokurorinë për Krimet e Rënda ku për 2 orë e 45 minuta dha shpjegime në lidhje me këtë video para prokurorëve të çështjes “Babalja”.

Ish-drejtuesi i Policisë Bashkiake të Tiranës, Florenc Hoxha, ishte të mërkurën në Prokurinë për Krimet e Rënda, ku pranoi të jetë autor i video-përgjimit të bisedën me Fredi Alizotin, i dyshuar si aktruesi i zërit të Agron Xhafajt. Hoxha mbërriti tek Krimet në orën 09:30 për të dhënë llogari para prokurorëve që po hetojnë dosjen “Babalja”. Qëllimi i thirrjes ishte sqarimi i disa dyshimeve të ngritura pas publikimit të një videoje të dytë disa ditë më parë  nga deputeti Ervin Salianji në studion e “Opinion” në “TV Klan”. Në këtë video Fredi Alizoti pretendonte se ishte shoqëruar nga Fieri në Tiranë nga drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

Për 2 orë e 45 minuta Florenc Hoxha iu përgjigj të gjitha pyetjeve të njerëzve të hetimit. Burime të rezervuara bënë me dije se ish-shefi i Policisë Bashkiake ka pranuar autorësinë e videos. Para prokurorëve të çështjes ai ka pohuar se ishte Alizoti ai që i kishte kërkuar ta takonte. Sipas tij, duke pasur dyshime se Alizoti i ishte vetë-ofruar kishte vendosur ta regjistronte bisedën. Po sipas tij, mjeti i përdorur ishte një orë dore me kamera.

Në përfundim të seancës së dhënies së deklarimeve Hoxha zgjodhi të mos zbardhë asnjë detaj për median. Florenc Hoxha u listua në personat që do të pyeteshin për hetimin e çështjes “Babalja”, pasi emri i tij u përmend para prokurorëve në deklarimet e Fredi Alizotit dhe të deputetit demokrat, Ervin Salianji. Alizoti identifikoi atë si bashkëbiseduesin në bisedën e regjistruar, ndërsa deputeti Salianji rrëferu se video-përgjimi ishte lënë në recepsionin e selisë së PD nga ish-kreu i Policisë Bashkiake. Të martën për llogari të hetimit u mor në pyetje kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ndërsa në ditët në vijim pritet të merret në pyetje edhe drejtuesi i Policisë së Fierit./abcnews.al

MBULIM-KPK-ADNAND-XHOLI.mpg_snapshot_00.41-1280x720.jpg
G. P.10:36 | 16/10/2018

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit vendosi të konfirmojë në detyrë prokurorin e Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi. Procesi i rivlerësimit për të u bazua në të tre kriterët, pasuri, figurë dhe aftësi profesionale.

Prokurori i Prokurorisë së Përgjithshme, Adnan Xholi, kaloi me sukses procesin e vettingut. Shpallja e vendimit për të u parapri nga një konstatim, i pandeshur më herët në seanca të tjera, që nuk la dyshime për vlerësimin final të trupës.

Prokurori Xholi rezultoi i pastër në të tre kriteret e kaluara në filtër nga ana e Komisionit, pasurisë, figurës dhe aftësive profesionale.

Në seancën dëgjimore të zhvilluar në 11 tetor, KPK relatoi certifikatë të pastër të përcjellë për Xholin nga ana e ILDKPKI-së për pasurinë. Ai kishte deklaruar një apartament, një autoveturë dhe 2.5 milionë lekë kursime bashkëshortore.

I bardhë ishte edhe raporti i Drejtorisë së Sigurimit të Informacionit të Kualifikuar, ku shprehej përshtatshmëria e tij me vazhdimin e detyrës, për shkak se mungonin kontaktet me persona të papërshtatshëm. Prokurori Xholi siguroi raport pozitiv edhe për aftësitë profesionale.

E vetmja problematike e konstatuar ishte mungesa e likuiditetit për disa shpenzime të kryera prej tij. Vetë Xholi, ish-prokurori i Krimeve të Rënda, tha se në 21 vite karrierë kishte punuar me përkushtim. Ai sqaroi se kishte probleme në metodologjinë e përdorur nga KPK në llogaritjen e shpenzimeve dhe se disa udhëtime të bëra jashtë vendit nuk ishin private, por udhëtime të bëra për shkak të punës dhe kësisoj të paguara nga shteti./abcnews.al

basha-1.png
G. P.13:49 | 12/10/2018

Për rreth 30 minuta kreu i opozitës Lulzim Basha dha deklarime në Prokurorinë e Tiranës në lidhje me një kallëzim të bërë ndaj tij nga Taulant Balla për çështjen “Xhisiela”. Basha zgjodhi pragun e institucionit të akuzës për t’i përcjellë një mesazh qeverisë.

Mesditën e së premtës, me 14 minuta vonesë nga orari i paracaktuar, kryetari i Partisë Demokratike, mbërriti në Prokurorinë e Tiranës. Ai u paraqit në institucion për të dhënë  deklarime për kallëzimin e bërë ndaj tij nga kreu i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla pas deklaratave publike të tij mbi çështjen e Xhisiela Malokut.

Sipas Ballës, Basha ka konsumuar veprat penale të “shpërdorim detyre”, “kallëzim të rremë” dhe “fyerje” kur ka përsëritur publikisht pretendimet e ish-oficerit Emiliano Nuhu, sikur ishte kërcënuar me armë në praninë e deputetit socialist.

Për 30 minuta me radhë Basha iu përgjigj pyetjeve të prokurores Elsa Miha, ku dha qëndrimin e tij mbi pretendimet e Ballës.

Para mikrofonëve Basha nuk ndau detaje të seancës së pyetjeve, por tha se thirrja e kreut të opozitës për t’u paraqitur në Prokurori nuk është fundi i opozitës, por fillimi i fundit të regjimit kriminal. Nga pragu i prokurorisë Basha dha një mesazh për qeverinë.

“PD, unë dhe shqiptarët e vendosur për të larguar krimin nga politika as nuk trembemi as nuk shantazhohemi dhe as nuk impresionohemi nga makinacionet politike të shtetit privat të Edi Ramës, por jemi të vendosur për të vazhduar deri në fund betejën tonë për çmontimin e këtij shteti privat dhe shkatërrimin e diktaturës mafioze”, u shpreh Basha.

Përveç Lulëzim Bashës, deputeti Balla ka kallëzuar penalisht edhe deputetët Enkeled Alibeaj e Edi Paloka, ish-oficerin Emiliano Nuhu, si edhe gazetarin Basir Çollaku. Javën e kaluar, prokurorja Miha mori deklarime nga kallëzuesi Taulant Balla./abcnews.al

ervin-salianjiii.png
G. P.10:19 | 12/10/2018

Mëngjesin e sotëm deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji, u paraqit pranë Prokurorisë së Krimeve të Rënda për të dhënë deklarimet e tij në lidhje me hetimet që po bëhen për llogari të dosjes së njohur si “Babalja”.

Pak ditë më parë, më 5 Tetor, emri i deputetit demokrat është regjistruar si person nën hetim për kallëzim të rremë kryer në bashkëpunim. Nën hetim sëbashku me Salinajin janë dhe Albert Veliu, Fredi Alizoti e gazetari Jetmir Olldashi.

Fredi Alizoti në dëshminë e dhënë në prokurori në datë 1 Qershor të këtij vitit pretendon se Albert Veliu (Babalja), të cilin e njihte prej 20 vitesh, rreth muajve Tetor-Nëntor të vitit 2017, i kishte thënë që donte t’i bënte një regjistrim Agron Xhafajt, vëllai i ministrit të Brendshëm, por nuk i gjente dot anën, pasi ai nuk e afronte.

Ai thotë se Babalja i kishte ofruar që të bënin një regjistrim ku ai të aktronte sikur ishte shtetasi Agron Xhafaj. Siç bën të ditur zyrtarisht Prokuroria për këtë shërbim “Babalja”, i kishte thënë që do të merrnin 200 mijë euro nga deputeti me mbiemrin Salianji.

Këtë bisedë e kishin regjistruar në Vlorë te një lokal përballë atij që kishte Agron Xhafaj. Sipas deklaruesit, “Babalja” kishte premtuar që do t’i jepte 100 mijë euro dhe se zëri i shfaqur në regjistrimin e bërë publik nga televizionet në bisedë me Babalen, ishte i tij.

Por prishja e pazareve dhe fakti që ngjarja mori përmasa të mëdha e shtyu Fredi Alizotin që të paraqitej para autoriteteve për të dhënë dëshminë e tij./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono