Policisë

lleshaj-2-1280x707.jpg
ent ela18:16 | 03/04/2019

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ishte sërish në Shkodër sot, në një vizitë të tretë që prej të shtunës së kaluar  kur u ekzekutuan dy vëllezërit Astrit dhe Ibrahim Bilali. Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj pas takimit bliz në Prefekturë, u tha gazetarëve të Shkodrës se vizita e tij më e fundit lidhej me faktin se ai personalisht dhe qeveria po i jep vëmendje maksimale Shkodrës, për t’i dhënë garanci qytetarëve. Lleshaj i shoqëruar nga  Drejtori i Përgjithshëm të Policisë Ardi Veliu shkoi në Shkodër pasdite e kësaj të mërkure dhe për afro dy orë zhvilloi një takim me drejtues të policisë. Në këtë takim ishte edhe prefekti i ri i qarkut Shkodër, Valdrin Pjetri./abcnews.al

bullgari-1280x672.jpg
ent ela09:45 | 20/03/2019

Në kryeqytetin bullgar në Sofje, agjentët e policisë po përpiqeshin të shpërndanin një turmë njerëzish që protestonin para Parlamentit. Agjentët përdorën “spraj djegës, por mbetën vetë viktima të këtij gjesti. Agjentët e policisë nuk morën në konsideratë drejtimin nga frynte era, kështu që spraj ka përfunduar i gjithi në fytyrat e tyre. Sipas mediave, policia nuk është aspak eksperte për shkak të mungesës së trajnimit dhe ushtrimeve, pasi zakonisht protestat janë paqësore dhe policia nuk përdor masa të tilla./abcnews.al

 

renato-avduli.jpg
ent ela11:02 | 18/03/2019

Policia e Vlorës ka kapur Renato Avdulin i shpallur në kërkim policor nga Prokuroria e Krimeve të Rënda si i implikuar në trafikun e drogës me grupin kriminal të Taulant Haxhiraj. Sipas prokurorisë Avduli ish oficer i policinë në Vlorë  ishte pjesë e grupit kriminal që u godit në 2016, ndërsa u arrestua Taulant Haxhiraj, nga Vlora, dhe u kapën 7 mijë rrënjë kanabis. Avduli rezulton si një ndër 40 personat e përfshirë në drogën masive të kultivuar në fshatra të Vlorës, ku u zbuluan të mbjella rreth 7 mijë rrënjë, ndërsa 10 tonë të tjerë ishin në proces përpunimi pas korrjes.

Gazetar: Elton Nika

TIRANE-PROTESTA-PD-024-KRYEMINISTRIA-2019.02.16.jpg
ent ela16:42 | 16/02/2019

Gazetarja Mimoza Koçiu ka komentuar protestën e opozitës e mbajtur para Kryeministrisë. Ndaj trazirave të shkaktuar nga qytetarët policia ka reagur me gaz lotsjellës për t’i shpërndarë. Teksa fliste për thyerjen e kordonit të policisë nga ana e qytetarëve, ajo ëstë shprehur se policia i ka leluar vetë protestuesit që të deportonin.

“Ne kemi persona me rekorde kriminale që i kemi deputetë dhe kryetar bashkish. Natyrisht një person me rekorde kriminale është i lirë që të marrë pjesë në protestë. Basha ka qenë ministër i Brendshëm dhe ai ka kaluar protesta. Ai e kuptoi që kordoni i policisë nuk çahet direkt që në fillim të protestës. Dhe ishte një kordon tek dhe u lejuan të deportonin. Edhe sipër në tarracë ka pasur një rritje të gardës. Natyrisht një turmë që avancon e merr vetë drejtimin”.

Duke komentuar fjalën e Berishës nga mesi i turpës së qytetarëve, gazetarja u shpreh se:  “Kam përshtypjen se Berisha është thjesht një strateg i provuar i protestave dhe i menaxhimit të tyre. Berisha e kapi situatën dhe ai tha se ishte një reagim qytetar kur u thye kordoni”.

Ndërsa duke parë sjelljen e Bashës në protestë, gazetarës i kishte bërë përshtypje se lideri i PD-së kishte qëndrua gjatë gjithë kohës në telefon.

“Çfarë më bën përshtypje mua, unë pashë zotin Basha se ishte duke komunikuar me celular. Po pyes se me kë komunikonte zoti Basha me mesazhe?! Ose mund të këtë komunikuar me ndërkombëtarët. Por kjo mbetet për tu parë se deri ku do të shkojnë. Kjo kërkon një durim dhe një vullnet të madh”.

Ndërsa duke folur për rastin e gazit lotsjellës, gazetarja është shprehur se të lënduar kanë mbetur edhe Basha edhe Berisha.

“Basha ishte parë më lot në sy nga gazi lotsjellës dhe zoti Berisha më thanë që ishte ndjerë vërtet keq në një moment dhe ndaj ishte spostuar”./abcnews.al

PArtia-Demokratike.jpg
ent ela18:24 | 14/02/2019

Partia Demokratike nëpërmjet një deklarate për shtyp e ka konsideruar të paligjshëm njoftimin e Policisë së Shtetit e cila ndalon zhvillimin e protestës në dy rrugë: tek “Lulishtja tek Piramida dhe Rruga “Ismail Qemali”. Sipas njoftimit për shtyp të selisë blu, Policia nuk ka asnjë autoritet ligjor për të vendosur vendin e zhvillimit të protestës.  Në përputhje me Ligjin për Tubimet, Partia Demokratike ka njoftuar Policinë e Shtetit për zhvillimin e tubimit më datë 16 Shkurt në sheshet dhe vendkalimet publike “Bulevardi Dëshmorët e Kombit, Sheshi përpara Kryeministrisë, Lulishtja tek Piramida dhe Rruga Ismail Qemali”. Partia Demokratike deklaron se nuk pret leje nga Policia e Shtetit për zhvillimin e tubimit, sepse ajo është një e drejtë kushtetuese e opozitës dhe qytetarëve. Kjo është arsyeja se përse ligji parashikon njoftimin e Policisë dhe jo kërkesën për leje- thuhet në njoftimin për shtyp të Partisë Demokratike.

Reagimi i PD

Në përputhje me Ligjin për Tubimet, Partia Demokratike ka njoftuar Policinë e Shtetit për zhvillimin e tubimit më datë 16 Shkurt 2019, ora 11.00, në sheshet dhe vendkalimet publike “Bulevardi Dëshmorët e Kombit, Sheshi përpara Kryeministrisë, Lulishtja tek Piramida dhe Rruga Ismail Qemali”.

Policia e Shtetit, në kundërshtim me ligjin dhe për arsye politike, ka njoftuar ndryshimin e vendit të protestës, duke mos lejuar zhvillimin e saj edhe tek “Lulishtja tek Piramida dhe Rruga “Ismail Qemali”.

Sipas ligjit, Policia nuk ka asnjë autoritet ligjor për të vendosur vendin e zhvillimit të protestës.

Partia Demokratike nuk pret leje nga Policia e Shtetit për zhvillimin e tubimit, sepse ajo është një e drejtë kushtetuese e opozitës dhe qytetarëve. Kjo është arsyeja se përse ligji parashikon njoftimin e Policisë dhe jo kërkesën për leje.

Qëndrimi i Partisë Demokratike i është bërë i njohur zyrtarisht Policisë së Shtetit, duke i kujtuar se ka përgjegjësi ligjore për të siguruar mbarëvajtjen e protestës, në vendet e njoftuara nga Partia Demokratike.

Policia e Shtetit po vepron nën urdhrat politik të Edi Ramës, i cili, i frikësuar nga bashkimi popullor, po ndjen vetminë e tij politike.

Duke garantuar qytetarët për protestën e 16 Shkurtit, Partia Demokratike ka marrë të gjitha masat për sigurinë e protestuesve dhe ushtrimin prej tyre në mënyrë të ligjshme dhe pa asnjë pengesë./abcnews.al

policia-4.jpg
ent ela17:19 | 10/02/2019

Në faqen “Facebook” Policia e Shtetit ka postuar një video, të cilën ia ka dërguar një qytetar. Në material shikohet një punonjëse policie, e cila ka shkelur rregullat e qarkullimit.  ndërsa drejtonte mjetin.

“Një qytetar denoncoi me video në adresën zyrtare të Policisë së Shtetit, një shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, ku drejtuesja e mjetit mbante veshur uniformë policie. Policia Rrugore e ndëshkoi shkelësen e denoncuar, për faktin se është konstatuar duke qarkulluar në korsinë e rezervuar për shërbim publik dhe duke përdorur celularin gjatë drejtimit të mjetit. Policia e Shtetit falenderon qytetarët për besimin dhe bashkëpunimin që tregojnë duke raportuar në adresat zyrtare të Policisë së Shtetit në rrjetet sociale apo në Komisariatin Dixhital, shkelje të ndryshme. Policia e Shtetit siguron ruajtjen e plotë të anonimatit, reagim të shpejtë, profesional e të paanshëm për cilindo që shkel ligjin. Përpara ligjit janë të gjithë të barabartë. Bashkë për një ambjent sa më të sigurt! #112PoliciaeShtetit”,-thuhet në njoftim.

mithat-tola.jpg
ent ela21:44 | 10/01/2019

Moti i keq prej disa ditësh ka mbërthyer të gjithë vendin. Disa zona malore janë të izoluara nga trashësia e borës. I ftuar në “Mbrëmja ABC”,  kreu i Policisë Rrugore Mithat Tola, duke folur për vështirësitë e krijuara në disa akse rrugore, tha se kompanitë për mirëmbajtjen e rrugëve kanë mungesë mjetesh dhe janë kapur të papregatitura.

“Këto vështirësi mund të vijë edhe nga mungesa e mjeteve nga ana e kompanive për mirëmbajtjen e rrugëve. Nga pikëpamja zyrtare kemi kërkuar që të gjtha kompanitë të kishin në dispocion sasi kripe. Besoj se jemi në kushtetet ku qarkullimi ka vijuar normalisht. Nuk kemi pasur aksidente rrugore me pasojë, kemi pasur vetëm plagosje. Policia rrugore është në alert dersa akset të lirohen totalisht. Nëse do të kemi përkeqësim të situatës do t’i shtojmë forcat dhe kontrollet”.

Ndërsa ai u shpreh se shpejtësia trej normave të lejuara dhe mungesa e sinjalistikës në disa akse rrugore mund të jenë burim aksidentesh.

“Gabimet që bëjnë shpesh herë është  se shoferët ecin me shpejtësi. Ndërsa nga ana tjetër dhe mungesa e sistemit të sinjazilimit, mund të jetë burim aksidentesh. Kujtojmë këtu disa akse në dalje të Kukësit. Në ditë dimri kur ka prezencë akuli dhe dëbore duhet që automjetet të ruajnë distancën. Gjithashtu përdorimi i zinxhirëve në disa segmentë rrugorë është i rëndësishëm”.

Më tej kreu i Policisë Rrugore foli për zonat ku qarkullimi është bllokuar ose bëhet i mundur vetëm me zinxhirë.

“Në zonën e Dibrës në disa komuna qarkullimi bëhet vetëm me zinxhirë. Gjithashtu ka komuna në Kukës që kalohet me vështirësi për shkak të trashësisë së borës. Ka pasur probleme midis rrugës Kukës-Dibër ku trashësia e borë arrin në 80 cm.  Edhe në qytetin e Gjirokastrës paraqiten vështirësi në qarkullimin rrugor”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono