mergim mavraj

Mavraj-1.png
Igli Nikolli21:05 | 18/10/2019

Greuther Furth nuk fitonte prej tre ndeshjesh në Bundesliga 2 dhe sot u rikthye te suksesi. Ekipi i Mërgim Mavrajt triumfoi 2-0 në shtëpi përballë Dynamo Dresden. Të dy golat u shënuan nga francezi Keita-Ruel, ndërsa mbrojtësi shqiptar u aktivizua gjatë gjithë ndeshjes.

33-vjeçari frenoi sulmet e miqve bashkë me kapitenin Caligiuri. Ky trepikësh e ngjit Greuther Furth për momentin në vend të pestë me 14 pikë, gjashtë pikë larg vendit të dytë që të ngjit në elitën e futbollit gjerman.

Mavraj nuk është zgjedhur nga trajneri Reja në ndeshjet e fundit, teksa numëron 900 minuta aktivizim me ekipin e tij. /abcnews.al

Mavraj.png
Vladimir Prenga22:23 | 17/10/2019

Salvador Kaçaj, ish-futbollisti i kombëtares, është një nga të ftuarit në emisionin “Pressing” në ABC News. Ai flet për fitoren me Moldavinë dhe thekson se nuk duhet të festojnë për të. Në shënjestër është edhe Mavraj.

“Mavraj ka tre vite që rri me valixhe në dorë, pa ekip. Luan në liga të dyta e të treta. Si është paraqitur në kombëtare? Pse ishte kapiten skuadre? Ne kemi të drejtë ta gjykojmë trajnerin për këtë”, tha Kaccaj fillimisht.

Më pas ai shtoi: “Me Turqinë mund të festosh, jo me Moldavinë që të dhuron tre gola. Ishte një Moldavi si ekipi i Milotit. Vetëm ekip futbolli nuk është. Për me Turqinë trajneri Reja ka merita, sepse e vendosi mirë ekipin. Moldavinë e mundi edhe Andorra”. /abcnews.al

mavraj.jpg
Vladimir Prenga15:07 | 05/10/2019

Mërgim Mavraj kishte një ndeshje speciale, pasi kthehej në Hamburg. Kishte ndodhur edhe më parë, me fanellën e Ingolstad, ndërsa këtë herë mbrojtësi ishte në fushë për llogari të Greuther Further. Skuadra e tij humbi, me rezultatin e pastër 2-0 dhe Mavraj nuk mund të bënte dot gjë në asnjërin prej golave të pësuar. Hamburgu është ekipi kryesues në Bundesliga 2 dhe normalisht kjo humbje nuk do të bëhet dramë te Greuther Further.

“RUSËT” KUQEZI – Akhmat Grozny ka marrë një fitore me mjaft vlera në transfertë, ndaj një ekipi që nisej si favorit. Skuadra çeçene ka shënuar që në minutën e nëntë me Wilker, i cili me një gjuajtje kros shtangu portierin vendas.

Si zakonisht nga minuta e parë në fushë ishin edhe dyshja e anësorëve shqiptar, Odise Roshi dhe Bernard Berisha. I pari luajti gjatë gjithë takimit, kurse pejani u zëvendësua në minutën e 83-të. Në fund të dy iu gëzuan pikëve të plota, që janë shumë të rëndësishme për Akhmat Grozny. /abcnews.al

reja.jpg
Vladimir Prenga08:23 | 03/10/2019

Shqipëria do të luajë më 11 tetor dhe 14 tetor kundër Turqisë dhe Moldavisë, ndërkohë që trajneri Edoardo Reja pritet të dalë shumë shpejt në konferencë për shtyp dhe të publikojë listën e lojtarëve për këto dy takime.

Pritet që të ketë risi. Në numrin e sotshëm të “Panorama Sport” raportohet se nuk do të ketë një ftesë për kapitenin e kombëtares, mbrojtësin Mërgim Mavraj. Futbollisti i Greuther Further u la në stol në sfidën me Islandën dhe tashmë nuk do të jetë as i grumbulluar.

Reja po planifikon të afrojë disa të rinj dhe njëri prej tyre është sulmuesi shtatlartë i Chelsea, Armando Broja. Italiani gjithashtu ka parë nga afër Endri Çekiçin. Pogradecari po paraqitet mirë në Slloveni dhe tanimë do të ketë një ftesë për të.

Hysen Memolla do të rikthehet në kombëtare. Mbrojtësi kavajas po luan si titullar në Finlandë me KPV, madje ka shënuar edhe dy gola. Risia tjetër do të jetë Taulant Seferi, sulmuesi i Xamax. Sikurse kuptohet, Reja po planifikon të sjellë gjak të ri në kombëtare. /abcnews.al

Mavraj.jpg
Igli Nikolli16:31 | 29/09/2019

E diele negative për Mërgim Mavrajn dhe dyshen e Kosovës: Paqarada e Halimi. Mbrojtësi i kombëtares u aktivizua si titullar për Greuther Furth, që u mposht në shtëpi 0-3 përballë Holstein Kiel.

Ndeshje për t’u harruar për Mavrajn dhe shokët e tij, të cilët humbën një shans për t’u afruar me kreun e Bundesliga 2. Disfatë kanë pësuar edhe dyshja dardane e Sandhausen, që humbi 2-0 në transfertë kundër St Pauli.

Leart Paqarada u aktivizua si titullar dhe u ndëshkua me karton të verdhë në pjesën e parë, ndërsa Besar Halimi zëvendësoi Turpitz në minutën e 72-të. Sandhausen u largua me zero pikë nga kjo ndeshje dhe renditet në vend të shtatë me 11 pikë.

Zero pikë mori edhe Valdet Rama në Bundesliga 3. Meppen u befasua 1-2 nga Uerdingen në shtëpi. Ish-sulmuesi i Kukësit u aktivizua gjatë gjithë ndeshjes, por nuk ia doli të evitonte humbjen e ekipit të tij. /abcnews.al

mavraj.jpg
Vladimir Prenga15:07 | 21/09/2019

Odise Roshi dhe Mërgim Mavraj ishin titullarë me skuadrat e tyre ditën e sotme. Mesfushori fierak mund të kishte festuar, por në fund skuadra e tij pësoi gol dhe ikën dy pikë nga duart. Akhmat Grozny barazoi 1-1 me Krylya Sovetov.

Roshi u aktivizua deri në minutën e 85-të, ndërkohë që u ndëshkua edhe me karton të verdhë në pjesën e parë. Në fushë me të ishte edhe Bernard Berisha, i cili gjithashtu e nisi si titullar. Mesfushori nga Peja luajti 72 minuta.

MAVRAJ – Qendërmbrojtësi i kombëtares shqiptare nuk e ndihmoi dot Greuther Further të merrte të paktën një pikë në transfertë kundër Stuttgart. Skuadra e tij pësoi dy gola dhe Mavraj nuk mund të bënte gjë për t’i evidentuar dy golat e pësuar.

Mërgim-Mavraj.jpg
Sej rie13:20 | 26/06/2019

Kapiteni i kombëtares shqiptare Mergim Mavraj është transferuar te skuadra gjermane e Grojte Furth. Për futbollistin shqiptar ky është një rikthim tek kjo skuadër ku ka luajtur për tre sezone.

Kapiteni i kombëtares shqiptare, Mergim Mavraj ka përfunduar zyrtarisht aventurën me Ingolshtad që zbriti në kategorinë e tretë në Gjermani. Duke filluar nga sezoni i ardhshëm, mbrojtësi do të luajë sërish në ligën e dytë gjermane por me skuadrën e Grojte Furth. Mergim Mavraj ka firmosur për dy sezone me skuadrën gjermane. Lajmi është konfirmuar nga vetë klubi në një postim në faqen zyrtare në Twitter.

Nuk bëhen të ditura kushtet financiare ndërkohe që për Mavraj është një rikthim pasi është aktivizuar për tre sezone me Grojte Furth nga viti 2011 deri në vitin 2014. 33-vjeçari ishte titullar i padiskutueshëm me bardh jeshilet ku spikati edhe si lojtar në futbollin gjerman e me pas kaloi tek skuadra e Keln për të vazhduar më pas tek Hamburg.

Pas largimit nga Hamburg, futbollisti shqiptar e humbi disi shkëlqimin dhe kjo u reflektua edhe ne radhët e kuqezinjve. Gjithsesi në aventurën e re Mergim Mavraj pritet të jetë një titullar i padiskutueshëm dhe të rikthehet në nivelet më të larta./ABC News Albania 24/7

berisha.jpg
G. P.15:57 | 05/06/2019

Kombëtarja ndihet e sigurt në mbrojtje dhe mund të fitojë në Islandë për Europianin. Portieri Etrit Berisha dhe mesfushori Ergys Kaçe kanë besim, ndërsa flasin për atmosferën në ekip.

Numërimi mbrapsht ka filluar, madje është drejt fundit. Të shtunën, kombëtarja luan në Islandë për eliminatoret e Europianit, dhe interesimi i tifozëve është të dinë sesa e përgatitur është ajo për t’ia dalë, sidomos duke pasur parasysh mungesat në mbrojtje. Etrit Berisha, portieri titullar dhe një nga lojtarët më të rëndësishëm, flet për kundërshtarin dhe për ekipin tonë.

Kundërshtar direkt për t’u kualifikuar. Kemi kualitetin e duhur për të marrë një rezultat pozitiv. Në mbrojtje kemi shumë lojtarë të cilët mund ta kryejnë këtë repart mjaft mirë”, tha Berisha.

Një nga temat kryesore të këtyre ditëve mbetet ajo e ndikimit të trajnerit të ri, Edi Reja.

“Atmosfera është e mirë duke pasur parasysh që kemi një trajner që ka eksperiencë të madhe. Është munduar që ekipi të ketë më shumë entuziazëm. Tani çdo gjë varet nga rezultati. Deri tani jemi të kënaqur me mënyrën si kalojmë në stërvitje dhe jashtë saj”, tha Berisha.

Ergys Kaçe është një i rikthyer në kombëtare, një lojtar nga ata që kanë ardhur dhe kanë ikur. Gjithsesi, ai ndihet i sigurt dhe i barabartë me të gjithë.

“Islanda është një skuadër shumë e fortë. Edhe ne si skuadër jemi e fortë dhe besoj se mund të fitojmë. Nuk e di akoma a do luaj, a do jem titullar, por besoj po më futi trajneri unë do jap 100% të ndihmoj skuadrën të marrim tre pikët”, tha Kaçe.

Edhe Kaçe flet për atmosferën në skuadër.

“Sa herë vjen një trajner i ri në skuadër, të gjithë lojtarët japin maksimumin. Besoj se kemi bërë stërvitje shumë të mirë. Jemi gati për ndeshjen”, tha ai.

Mesfushori ka një moment kulmor në kombëtare, kur shënoi golin e fitores ndaj Francës disa vjet më parë në “Elbasan Arena”. Padyshim, ai shpreson që ekipi përfaqësues të kthehet edhe një herë në ato nivele./ABC News Albania 24/7

MAVRAJ-NE-PRAG-TE-LARGIMIT-1280x668.jpg
ent ela15:24 | 24/12/2018

Mërgim Mavraj pritet të ketë një tjetër fazë të vështirë në karrierën e tij. Kapiteni i Kombëtares shqiptare, besohet se do të largohet nga Arisi i Selanikut në janar të vitit të ardhshëm.

Sakrifica ishte e madhe që arriti deri aty. Mërgim Mavraj në Superligën e Greqisë ishte një shpëtim i karrierës, me mbrojtësin që u largua nga Gjermania, por me të ardhmen që nuk është aspak e sigurt.

Kapiteni i Kombëtares Shqiptare, me shumë gjasë, do të jetë sërish në vështirësi të mëdha, pasi lajmet janë që ai mund të largohet nga Arisi i Selanikut.

Klubi grek është në krizë të thellë pas rezultateve të dobëta radhazi, dhe ndodhet në vendin e 7-të në kampionat, gati 20 pikë prapa rivalit të madh brenda qytetit, PAOK-ut të Selanikut.

Duket se ishte eleminimi nga Kupa e Greqisë, pas humbjes me Ergotelisin, që e bëri klubin selanikas që të merrte këtë vendim.

Lajmet janë që 8 futbollistë nuk do të jenë më pjesë e skuadrës, duke nisur nga janari i vitit të ardhshëm, mes të cilëve 5 grekë dhe 3 të huaj.

Burime në klub si dhe mediat bëjnë me dijë që me këta futbollistë kanë nisur bisedimet për zgjidhje me konsensus të kontratës, dhe mes tyre është edhe Mavraj.

Nuk besohet që rrezikon lojtari tjetër shqiptar i Arisit, mesfushori I kombëtares Migjen Basha.

Mavraj është 33 vjeç dhe duket se nuk do të jetë e lehtë që ta vazhdojë karrierën me klubin, por edhe me kombëtaren. /abcnews.al

Mërgim-Mavraj.jpg
G. P.16:48 | 25/11/2018

Mërgim Mavraj mund të kishte luajtur me Kosovën. Kështu deklaron ish-trajneri i kombëtares kosovare, Albert Bunjaki, i cili thotë se mbrojtësi u pengua tri herë nga klubet gjermane.

Me Shqipërinë arriti kulmet, por mund të kishte ndodhur edhe ndryshe. Mërgim Mavraj mund të mos kishte luajtur me fanelën kuqezi, por me atë të Kosovës, dhe ai që e thotë është ish-trajneri kosovar, Albert Bunjaki. Në një intervistë për televizionin “T7”, Bunjaki zbulon se Mavraj pranoi tri herë të luante për Kosovën, në vitet 2007-2010, por u pengua nga klubi i Bohumit, me të cilin luante në atë kohë.

“Shumë gjëra nuk janë thënë, – u shpreh ai, – mund t’iu them se Mërgim Mavraj pranoi tri herë t’i bashkohej Kosovës, por nuk u lejua në të tre rastet që të vijë, nga ana e Bohumit”.

Bunjaki shpresoi ta kishte Mavraj gjithashtu në 2014, në ndeshjen ndaj Senegalit, madje pohoi se do ta kishte, por kjo nuk ndodhi. Vetë futbollisti pohon se në atë kohë Federata Shqiptare i kërkoi që të merrte pasaportën kuqezi, diçka që ai e pranoi, ndërsa shton se koha i dha të drejtë. Mbrojtësi i qendrës, sot 32-vjeçar, pati ëndërr që të luante për Gjermaninë, madje u aktivizua në kombëtaren gjermane U21.

Konkurrenca doli e fortë dhe ai e kuptoi se do të ishte e vështirë, pavarësisht se iu dha një premtim për ta veshur fanelën e madhe pas Botërorit 2010. Ishte Oto Bariç që e vëzhgoi i pari në vitet 2006-2007, në rolin e trajnerit të Shqipërisë, por u desh të kalonin 5 vjet derisa Mavraj të bindej përfundimisht.

Pasi refuzoi ekipin Shpresa, Mërgimi debutoi për kombëtaren në Maj 2012, në miqësoret ndaj Katarit dhe Iranit. Ndeshjen e parë zyrtare e luajti në 2 Shtator 2012, ndaj Qipros, në eleminatoret e Botërorit, ndërsa më pas sukseset ishin të mëdha.

Mavraj u bë një nga lojtarët kryesorë të Shqipërisë që u kualifikua për në Euro 2016, duke shënuar gola të rëndësishëm e duke qenë vendimtar në mbrojtje. Ai shënoi në miqësoren e luksit në Francë, në barazimin 1-1, dhe po ashtu në suksesin përcaktues për në Europian, ndaj Armenisë në “Elbasan Arena”./abcnews.al


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono