Irani

cisterna.jpg
G. P.16:40 | 20/08/2019

Uashingtoni ka paralajmëruar Athinën që të mos lejojë ankorimin në portet greke të anijes cisternë iraniane, e cila u largua të dielën nga Gjibraltari ku ishte ndaluar nga autoritetet britanike.

Marrëdhëniet midis Athinës dhe Uashingtonit mund të vihen në provë, nëse Greqia pranon të ankorohet në ujërat e veta një anije cisternë iraniane. Bëhet fjalë për cisternën “Adrian Darya 1”, që u largua të dielën nga Gjibraltari, ku po mbahej prej autoriteteve britanike që prej disa javësh.

Në momentin e ndalimit, anija e kishte emrin “Grace 1”. Supercisterna u ndalua muajin e kaluar, pasi dyshohej se transportonte naftë për në Siri, duke thyer në këtë mënyrë embargon e vendosur nga Bashkimi Europian.

Anija është ngarkuar me 2,1 milionë fuçi naftë të papërpunuar, me një vlerë të përgjithshme 130 milionë dollarë. Sipas medias ndërkombëtare, supercisterna iraniane, me emrin tashmë të ndryshuar, po lundron drejt portit grek të Kalamatas, ku pritet të mbërrijë më 25 Gusht.

Një zëdhënës i ambasadës amerikane në Athinë, i ka deklaruar të përditshmes vendase, Kathimerini, se supercisterna transporton naftë e cila do të përdoret në aksione terroriste nga grupe iraniane dhe siriane.

Zëdhënësi ka theksuar se ofrimi i asistencës ndaj kësaj anijeje mund të konsiderohet si mbështetje materiale ndaj organizatave terroriste. Zëdhënësi shtoi se ky paralajmërim i është përcjellë qeverisë greke dhe gjithë porteve mesdhetare.

I ftuar për të komentuar deklaratat e ambasadës amerikane, ministri grek i Marinës tha të martën në mesditë se autoritetet po e ndjekin çështjen në bashkëpunim me ministrinë e jashtme. Ministri shtoi se deri tani nuk ka ndonjë kërkesë nga anija iraniane që të ankorohet në hapësirën detare greke./ABC News Albania 24/7

AC384BBC-C959-4B3B-8D73-5269177EA0F6_w1023_r1_s-933x445.jpg
ent ela08:54 | 11/07/2019

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, kërcënoi se do të shtojë sanksionet kundër Iranit, ndërsa kritikoi sërish marrëveshjen bërthamore të vitit 2015, midis Iranit dhe fuqive botërore.

“Sanksionet do të shtohen së shpejti”, tha Trump në një postim në Twitter.

Vitin e kaluar, Trump e ka tërhequr SHBA-në nga marrëveshja bërthamore, me të cilën Irani ka kufizuar programin bërthamor në këmëbim të lehtësimit të sanksioneve ndërkombëtare.

Irani ka vepruar në përputhje me marrëveshjen, por, gjatë fundjavës së kaluar, ai ka rritur pasurimin e uraniumit përtej kufijve që parasheh marrëveshja, në përpjekje për t’iu bërë presion vendeve evropiane që të gjejnë zgjidhje për sanksionet amerikane.

Trump po ashtu tha se Irani, fshehurazi, ka pasuruar uranium, por nuk solli ndonjë provë për këtë.

“Irani, për kohë të gjatë, ka pasuaruar fshehurazi (uranium), në shkelje të plotë të marrëveshjes 150 miliardë Dollarëshe”, tha mes tjerash Trump.

Me uranium të pasuruar, Irani potencialisht mund të krijojë armën bërthamore.

Trump vazhdimisht ka thënë se kushtet e marrëveshjes bërthamore nuk kanë qenë mjaftueshëm të ashpra për ta penguar Iranin nga krijimi i armës bërthamore. /REL

shba-iran.jpg
G. P.23:50 | 10/07/2019

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Iranin se me intensifikimin e programit bërthamor po shantazhon Perëndimin. Nga ana e saj, Republika Islamike ka përsëritur se është gati të zbusë programin nëse fuqitë Europiane kompensojnë humbjet e shkaktuara nga sanksionet amerikane; në të kundërt do avancojë më tej.

Shtetet e Bashkuara kanë akuzuar Iranin se po përpiqet të shantazhojë komunitetin ndërkombëtar me vendimin për të shkelur parimet e marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Ambasadorja amerikane pranë Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike, Xheki Ullkot ka deklaruar se Irani nuk kishte asnjë arsye serioze për të shkelur dy zotimet kryesore sa i takon pasurimit të uraniumit.

Nga ana e tij, Irani ka deklaruar se hapat e ndërmarra ishin një përgjigje ndaj sanksioneve që Shtetet e Bashkuara rivendosën kur braktisën akordin vitin e kaluar. Republika Islamike ka premtuar se do të tërhiqet nga lëvizjet e fundit vetëm nëse kompensohet për humbjet ekonomike.

Fuqitë europiane që janë ende pjesë e marrëveshjes kanë ngritur një mekanizëm për të lehtësuar tregtinë me Iranin, në mënyrë që të shmangin sanksionet amerikane. Por megjithatë, Teherani ka deklaruar se kjo nuk i plotëson nevojat e tij.

Përfaqësuesi i Iranit në Kombet e Bashkuara ka deklaruar për BBC se evropianët mund të bëjnë më shumë dhe ka paralajmëruar se në rast të kundërt vendi do të ndërmarrë hapa të tjerë sa i takon programit bërthamor.

“Nëse në 60 ditët e ardhshme nuk ndodh asgjë, atëherë ne do të hyjmë në fazën e tretë”, ka deklaruar ambasadori Maxhit Takt Ravançi.

Në mbledhjen e posaçme të së martës, diplomatët e akredituar pranë Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike deklaruan se, Irani po pasuron uranium në nivelin 4.5 për qind, më lartë se limiti prej 3.6 për qind i caktuar në bazë të marrëveshjes së 4 viteve më parë./ABC News Albania 24/7

Iran.jpg
Sej rie18:45 | 07/07/2019

Irani ka njoftuar nisjen e procesit të pasurimit të uraniumit përtej niveleve të përcaktuara nga marrëveshja ndërkombëtare. Autoritetet kane bërë të ditur se do te ndalen vetëm nëse vendet qe kane nënshkruar marrëveshjen,  e mbrojnë nga sanksionet amerikane.

Qeveria iraniane deklaroi se nga dita e diel do të intensifikojë pasurimin e uraniumit përtej limitit të vendosur në marrëveshjen bërthamore të 2015-s. Njoftimi i Teheranit zyrtar mund të nxisë gjithë komunitetin ndërkombëtar të rikthejë sanksionet ndaj Republikës Islamike, mbi të cilën deri më sot kanë rënduar ato të Shteteve të Bashkuara.

Duke shprehur shqetësimin e Perëndimit, Presidenti francez Emanuel Makron dënoi vendimin e Iranit duke e quajtur një “shkelje” të paktit nga i cili Shtetet e Bashkuara u tërhoqën vitin e kaluar. Ndërkohë, perspektiva e sanksioneve të reja është risjellë në vëmendje nga Kryeministri izraelit Beniamin Netanjahu, i cili tha se lëvizja e Iranit përbën një rrezik të jashtëzakonshëm dhe i bëri thirrje Europës që të rivendosë sanksionet pa u menduar.

Por në konferencën për shtyp, zyrtari iranian që bëri të ditur vendimin tha se Republika Islamike do të tkurrë angazhimet e saj në akord çdo 60 ditë, nëse vendet europiane që firmosën paktin e vitit 2015 nuk e mbrojnë nga sanksionet e vendosura nga presidenti Donald Trump.

“Ne jemi të përgatitur të pasurojmë uraniumin në çdo nivel dhe me çdo kosto”, deklaroi Beruz Kamalvandi, zëdhënës i Organizatës iraniane për Energjinë Atomike. Megjithatë, ai shtoi se Teherani është i gatshëm të tregojë fleksibilitet nëse edhe palët e tjera u përmbahen angazhimeve./ABC News Albania 24/7

trump-irani-1280x914.jpg
nev ila22:18 | 24/06/2019

Autoritetet iraniane deklaruan të hënën se sulmi kibernetik i kryer nga administrata amerikane dështoi. Por ndërkohë, Teherani zyrtar është shprehur i hapur për bisedime, nëse Shtetet e Bashkuara zbusin linjën e tyre të ashpër.

Qeveria iraniane deklaroi të hënën se sulmet kibernetike amerikane ndaj strukturës së saj ushtarake kanë dështuar. Por, ndryshe nga më parë këtë herë Teherani zyrtar dha sinjale se mund të jetë i gatshëm për të biseduar me Uashingtonin, nëse Shtetet e Bashkuara zbusin sanksionet dhe ofrojnë shanse të reja.

Armiqësia e gjatë mes dy vendeve kulmoi së fundmi, kur administrata amerikane përgatiti një sulm ushtarak ndaj disa objektivave në Iran, por që u anulua në minutat e fundit nga presidenti Donald Trump.

Mediat amerikane raportuan më herët se sulmet kibernetike, që ishin planifikuar prej kohësh, kishin çaktivizuar sistemet raketahedhëse të Iranit, por për zyrtarët iranianë, një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

“Ata u përpoqën shumë, por nuk ia arritën”, deklaroi në Twitter ministri iranian i Informacionit, Xhavad Azari Xharomi.

Ai tha se prej kohësh Irani është objekt i sulmeve kibernetike dhe se vetëm vitin e kaluar kishte neutralizuar 33 agresione të tilla. Aleatët e Shteteve të Bashkuara ndërkohë kanë bërë thirrje për uljen e tensioneve, për shkak se gabimi më i vogël që mund të bëhet nga secila palë mund të çojë në luftë.

Ndërkohë, sekretari amerikan i Shtetit, Majk Pompeo ka udhëtuar drejt Lindjes së Mesme për të diskutuar mbi Iranin me aleatët e Arabisë Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, që mbështesin linjën e ashpër ndaj Republikës Islamike./ABC News Albania 24/7

TRUMP-SULMI.mpg_snapshot_00.07-1280x720.jpg
ent ela22:50 | 21/06/2019

Presidenti Donald Trump ka deklaruar se e anuloi sulmin e përgatitur ndaj Iranit për shkak se 150 persona do të kishin humbur jetën.

Presidenti Donald Trump ka deklaruar se ushtria amerikane ishte gati për të kundërsulmuar Iranin, por ai vetë ndërroi mendje 10 minuta përpara se sulmi të ekzekutohej. Administrata amerikane kishte planifikuar të sulmonte tre objektiva iraniane si reagim ndaj rrëzimit të një droni të Shteteve të Bashkuara më herët gjatë javës. Trump tha se ai i kishte anuluar sulmet pasi ishte informuar se 150 persona mund të humbnin jetën prej tyre.

“10 minuta përpara sulmit ndalova gjithçka, sepse nuk ishte në përpjestim të drejtë me rrëzimin e një droni”, deklaroi Trump në profilin e tij në Tëitter. Lajmi për anulimin e sulmit u raportua fillimisht nga gazeta “Nju Jork Tajms”, sipas të cilës sulmi ishte në fazat e para të tij kur presidenti urdhëroi ushtrinë të tërhiqej.

“Nuk kemi përse të ngutemi. Ushtria jonë është rindërtuar, është e re dhe gati të hyjë në veprim. Është më e mira në botë”, deklaroi Trump ditën e premte. Shefi i Shtëpisë së Bardhë saktësoi se pala iraniane e kishte rrëzuar dronin ditën e hënë, pavarësisht se më herët ushtria amerikane kishte deklaruar se avioni pa pilot ishte rrëzuar në orët e para të së enjtes. Presidenti vijoi më tej për “EN BI SI Njuz” duke thënë se nuk ishte dakord me vdekjet në radhët e civilëve.

“Nuk më pëlqeu. Nuk mu duk i drejtë”, tha Trump. Tensionet mes Shteteve të Bashkuara dhe Iranit janë përshkallëzuar këtë muaj pas sulmeve ndaj dy anijeve-cisternë dhe pas tërheqjes së Teheranit nga zotimet që rridhnin nga marrëveshja bërthamore e vitit 2015. /Abc news Albania 24/7

 

AP19139113788620-1280x853.jpg
nev ila13:55 | 21/06/2019

 

Presidenti amerikan Donald Tramp ka urdhëruar fillimisht një sulm ushtarak ndaj Iranit, por më pas është tërhequr. Sipas raportimeve të Nju Jork Tajms nuk dihet ende nëse sulmi thjesht është shtyrë në kohë. Ndërkohë shtetet e bashkuara të amerikës kanë pezulluar fluturimet në hapësirën ajrore të kontrolluar nga Irani.

‘Autoriteti për transportin ajror amerikan i ka ndaluar operatorëve amerikanë që të fluturojnë në hapësirën ajjrore të kontrolluar nga Teherani sipër ngushticës së Hormuz dhe Gjirit të Omanit. Vendimi lidhet me rikthimin e tensioneve mes Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Iranit. Sipas Nju Jork Tajms, Donald Trump fillimisht kishte miratuar një sulm ushtarak ndaj vendit pas rrëzimit të dronit amerikan por më pas plani u pezullua.

Nuk është e qartë nëse Kreu i SHtëpisë së bardhë ka ndryshuar  mendje apo adiministrata rovlerësoi planin për problemet logjistike. Gjithashtu nuk është e qartë nëse sukmet thjesht janë shtyrë në kohë, raporton e përditshmja amerikane.

Sulmi duhej të kishte ndodhur para perëndimit të së premtes në Iran për të minimizuar rrezikun për civilët. Shtëpia e Bardhë është e ndarë për sa i përket planit: sekretari amerikan i shtetit Majk Pompeo, këshilltari për sigurinë kombëtare Xhon Bolton dhe drejtoresha e CIA-s Xhina Haspel ishin pro një sulmi ushtarak ndaj republikës islamike

Ata që u treguan skeptikë ishin zyrtarët e Pentagonit, të bindur se një veprim i tillë do të kishte shkaktuar një përshkallëzim duke vënë në rrezik forcat amerikane në zonë. Liderët e kongresit ishin informuar për planet e administratës gjatë mbledhjes së mbajtur të enjten në dhomën e situatave të SHtëpisë së Bardhë

Për sa i përket rrëzimit të dronit amerikan, ambasadori Iranian në Kombet e bashkuara i ka dërguar një letër sekretarit të përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres për t’i treguar detajet e asaj që ndodhi. Sipas asaj që shkruhet në letër droni amerikan kishte marrë paralajmërime të përsëritura me anë të radios që të mos hynte në hapësirën ajrore të Teheranit. Ambasadori Iranian theksoi se mjeti ishte impenjuar në një operacion të qartë spiunazhi./ABC News Albania 24/7

trump-2.jpg
ent ela23:40 | 20/06/2019

Rrezimi i një droni ushtarak amerikan nga pala iraniane ka shkaktuar reagime të shumta. Presidenti Donald Tramp ka deklaruar se Republika Islamike bëri një gabim të rëndë. Ndërkohë, vendet arabe kanë paralajmëruar masa ndaj Teheranit.

Presidenti Donald Trump deklaroi të enjten se Irani bëri një gabim shumë të rëndë me rrëzimin e një droni ushtarak amerikan, për të cilin Teherani tha se po kryente një mision përgjimi në territorin e tij.

Sidoqoftë, incidenti ka rritur frikën për një përshkallëzim të tensioneve në Lindjen e Mesme. Shtetet e Bashkuara, që e cilësuan episodin një “sulm të paprovokuar” në hapësirë ajrore ndërkombëtare, kanë ndërmarrë një fushatë për të izoluar Iranin me qëllim për të penguar programin bërthamor dhe për të reduktuar rolin e tij në luftërat rajonale.

Rrëzimi i dronit është i fundit në një seri incidentesh në rajonin e Gjirit të Omanit, pas sulmeve me eksploziv ndaj anijeve-cisternë, të cilat kanë çuar Teheranin dhe Uashingtonin drejt konfrontimit. “Irani bëri një gabim shumë të madh”, u shpreh Trump në një postim në profilin e tij në Tëitter. Mbetet e paqartë se si Shtetet e Bashkuara mund t’i përgjigjen veprimit të Republikës Islamike, por kryetarja e Dhomës së Përfaqësuesve, Nensi pelozi deklaroi se Uashingtoni nuk ka dëshirë të angazhohet në një luftë me Iranin.

Ky i fundit ka mohuar përfshirjen në sulmet ndaj anijeve-cisternë, por sidoqoftë sulmet kanë bërë që çmimi i naftës në bursat ndërkombëtare të rritet. Vetëm të enjten rritja ishte me 3 dollarë, duke shkuar në 63 dollarë për fuçi. Arabia Saudite, aleati kryesor i Uashingtonit në Lindjen e Mesme, deklaroi se Irani kishte krijuar një situatë të rëndë me sjelljen e tij agresive dhe se Mbretëria po konsultohet me vendet e tjera arabe për hapat që do të marrë./ABC News Albania 24/7

irna-1280x711.jpg
Sej rie22:45 | 17/06/2019

Me pretendimin se marrëveshja e vitit 2015 po shkërmoqet, Irani ka paralajmëruar se në fund të muajit do të shkelë limitin e vendosur për pasurimin e uraniumit, për të prodhuar armë bërthamore.

Autoritetet iraniane kanë njoftuar të hënën se nga 27 qershori do të shkelin limitin e pasurimit të uraniumit, i përcaktuar në kuadër të marrëveshjes bërthamore të vitit 2015. Agjencia vendase për energjinë atomike ka deklaruar se ka katërfishuar tashmë prodhimin e materialit që përdoret për reaktorët atomike dhe më pas për të prodhuar armët bërthamore. Por e njëjta agjenci ka shtuar se, ka ende kohë që vendet evropiane të veprojnë për ta mbrojtur Iranin nga efektet e sanksioneve të rivendosura nga Shtetet e Bashkuara. Nga ana e tyre, Britania e Madhe, Franca dhe Gjermania kanë paralajmëruar Iranin që të mos e shkelë marrëveshjen dhe njëkohësisht i kanë bërë me dije se në rast të një skenari të tillë nuk u mbetet gjë tjetër veçse të rivendosin edhe ato sanksionet.

Zhvillimet e fundit vijnë në një kohë tensionesh të larta në Lindjen e Mesme, pas shpërthimeve të dy anijeve-cisternë në Gjirin e Omanit, për të cilat administrata amerikane akuzon Republikën Islamike. Vetë presidenti Donald Trump, i cili tërhoqi Shtetet e Bashkuara nga akordi i vitit 2015, kërkon ta rikthejë Iranin në tryezën e bisedimeve, me qëllim rinegocimin e marrëveshjes dhe ndalimin e programit të raketave balistike./ABC News Albania 24/7

Capture-2.jpg
nev ila17:15 | 16/06/2019

Akuzave ndaj Iranit për sulmin ndaj dy anijeve-cisternë në Gjirin e Omanit u është bashkuar edhe Arabia Saudite. Familja mbretërore ka paralajmëruar se do të reagojë ndaj çdo kërcënimi që mund të vijë nga Republika Islamike.

Edhe Arabia Saudite ka fajësuar Iranin për sulmet e fundit ndaj cisternave të naftës në Gjirin e Omanit. Princi saudit i kurorës, Mohamed bin Salman ka deklaruar se vendi i tij nuk do të hezitojë për të frenuar çdo kërcënim që mund të vijë nga Republika Islamike, në një kohë kur tensionet në rajon vazhdojnë të rriten. Ditën e enjte, dy cisterna u sulmuan në Gjirin e Omanit, një muaj pasi 4 të tjera ishin vënë në shënjestër në ujërat e Emirateve të Bashkuara Arabe.

Ne nuk duam luftë në rajon, por nuk do të hezitojmë të përballemi me çdo kërcënim që mund t’i kanoset popullit, sovranitetit, integritetit territorial dhe interesave tona jetike”, ka deklaruar princi Bin Salman për një të përditshme arabe.

Sipas tij, Republika Islamike nuk e respektoi kryeministrin japonez Shinzo Abe, pasi sulmi ndaj cisternave, njëra prej të cilave japoneze, ndodhi gjatë vizitës së tij në Teheran. Më herët gjatë javës, Irani u akuzua si përgjegjës për agresionin nga administrata amerikane, që publikoi një video që sipas saj tregonte oficerë të Gardës Revolucionare pranë njërës prej anijeve-cisternë, si dhe nga Britania e Madhe.
Ndërkohë, ditën e shtunë kreu i shoqatës më të madhe ndërkombëtare të lundrimit deklaroi se disa kompani kanë urdhëruar anijet e tyre që të mos hyjnë në Gjirin e Omanit nga frika e sulmeve./ABC News Albania 24/7


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono